Son yıllardaki en kullanışlı tasarımlardan birisine sahip olan Green Disc, bisiklet zincir yağlama işleminde devrim yaratma iddiasında.

Tasarımların ardındaki fikirlerin çıkış noktasına bakıldığında, insan hayatını daha rahatlatma ve işlevselliği artırma gibi maddeler karşımıza çıkar. Nitekim var olan bir ürünün veya herhangi bir şeyin ileriye taşınmasında da yine geliştirilmiş bir tasarımın olması kaçınılmazdır. Green Disc, bisiklet sürücülerinin hayatını kolaylaştırmak adına son dönemlerde gördüğümüz ve bu felsefeyi yansıtan en iyi ürünlerden bir tanesi. Projenin arkasında zincirleri yağlamak için; daha kolay, hızlı, verimli ve daha az israflı bir yöntem ortaya koyma fikri var.

1/5

Green Disc, uzun ve şehir içi bisiklet sürüşlerinde kolaylıkla taşınabilir

Aslında projenin sektörde ilk kez görülmüş bir fikri hayata geçirdiğini söylemek pek de mümkün değil. Geçtiğimiz yıl içerisinde tanıtımı gerçekleştirilen ve birden fazla tasarım ödülü kazanan Lubri Disc projesinin daha ilerletilmiş bir versiyonuyla karşı karşıya olduğumuzu söyleyebiliriz. Green Disc’in çalışma prensibi aslında görünüşü kadar basit. İçerisinde zincire sürülecek yağı saklayan bir çeşit sünger tipi yapı barındıran ürün, ilk örneğinden yüzde 25 oranında daha fazla yağ tutabiliyor.

İlginizi Çekebilir  Ford'dan bisiklet ve motosiklet kazalarının önüne geçecek teknoloji; Çıkış İkazı [Video]

Normal şarjlarda yağın zincir üzerine damlatılmasıyla yapılan işlemde ortaya çıkan israf ve temizlik ihtiyacı da bu ürünün yapısı sayesinde tamamen ortadan kalkıyor. Evet, burada tek bir damla yağın bile boşa kullanılmadığı senaryodan bahsediyoruz. Ürün bu niteliklerinin yanında çevreci yönüyle de dikkat çekiyor. Yağlayıcı tekerleği değiştirilebilir yapıda olan Green Disc, biyolojik olarak parçalanabiliyor. Aynı zamanda içerisinde plastiğin olmadığı tamamen doğal hammaddelerden üretildiğini görüyoruz. Jorg Neugebauer ve Kai Wiehagen tarafından tasarlanan ürün kısa sürede Kickstarter üzerinden 300.000 doların üzerinde fon toplamayı başardı. Şu an itibarıyla bu adres üzerinden 21 dolarlık fiyatla satışa sunulan Green Disc’i önümüzdeki süreçte seri üretimde daha yaygın bir şekilde raflarda görmek sürpriz olmayacak.

Video