Polonya merkezli bir girişim tarafından tasarlanan sürdürülebilir pipet projesi, kağıt vb gibi alternatiflerden avantajlarıyla ayrılıyor.

İklim değişikliğiyle birlikte eriyen buzullar ve yükselen su seviyesiyle gündemde olan denizlerimizin boğuştuğu başlıca problemler arasında plastik kirliliği var. Küresel bazda ciddi çalışmalar sonucu ayakta tutulmaya çalışılan süreç, hayatımıza “mikroplastik kirliliği” gibi işin farklı bir boyutu da dahil etti. Denizlere bırakılan adeta görünmez bomba niteliğindeki bu atıklar, her yıl 100.000 deniz hayvanı ve yaklaşık 1 milyon deniz kuşunun hayatına kaybetmesine neden oluyor. Bu yüzden sürdürülebilir pipetlere geçmemiz Nitekim artık balık tüketiminde de “plastik tüketiyoruz” başlıklarını çokça görür olduk.

İlginizi Çekebilir  Denizdeki mikro plastik kirliliğini tarayan su altı drone projesi

Bu sorunun önüne geçmek adına atılan tüketim alışkanlarımızı tersine çevirme sürecinin büyük bir kısmı mutfağa düşüyor. Hayatın devamlılığı için temel maddelerden olan bu endüstride, plastik kullanımını azaltmak için umut verici çalışmalar geliştiriliyor. Plastik pipet tüketiminin azaltılması noktasına odaklanan Varşova merkezli Straws, sürdürülebilirlik felsefesiyle geliştirilmiş benzer kamış çeşitlerine göre önemli artıları beraberinde getirme iddiasında.

1/4

Straws pipet tasarımı her türlü içecekte kullanılabiliyor

Bugün pipet çeşitliliği özelinde incelediğimizde karşımıza geri dönüştürülebilir bambu, kağıt ve metal gibi iki ana seçeneğin popülerliği çıkıyor. Kafe ve restoran gibi geniş çaplı kitlelere hizmet veren yerlerde ise daha çok temizleme ihtiyacı duyulmadıkları için kağıt çubukların daha çok tercih edildiğini görüyoruz. Kağıt pipetlerle ilgili genel kullanıcı problemiyse, nispeten daha kolay deforme olması ve içeceğin tadında etki göstermesi olarak gösteriliyor.

1/3
İlginizi Çekebilir  Plastik atık geri dönüşümüne devrim getirecek yeni çözüm

Kağıt versiyonlarda karşılaşılan tüm sorunları ortadan kaldırma iddiasında sahip olan Straws, içerisine konulduğu içeceğin tadına hiçbir şekilde etki göstermiyor. Bitki saplarından imal edilen ürünün hem sıcak hem de soğuk içeceklerde sorunsuz şekilde kullanılabiliyor olması da dikkat çeken özellikleri arasında. Yapılan araştırmalarda sadece Amerika‘da her gün 500 milyon pipet kullanıldığını düşündüğümüzde, bu tarz alternatiflere olan yönelimin ne denli hayati olduğunu da net bir şekilde anlaşılıyor. Yüzde 100 geri dönüştürülebilir olan ürünün ne denli ilgi göreceğiyse süreç gösterecek.