Görünüş olarak gerçek bir et dokusu örnek alınarak taklit edilen bitkisel bazlı vegan biftek önümüzdeki yıllarda herkes için tercih edilen bir lezzet olabilir.

Sürdürülebilirlik ilkesini en çok uygulamamız gereken yerlerden birisi de mutfağımız. Son yıllarda balıklar için Türkiye’de düzenlenen kampanyalarla canlı türlerinin doğru zamanda tüketilmesi ve mutfakta daha az et tüketimi de hayati önem arz ediyor. Öyle ki artık burger için bile çok ciddi seçenekte sebze odaklı çözümleri menülerde görmek mümkün. Novameat kurucusu Giuseppe Scionti önderliğinde geliştirilen bu vegan biftek ise işin özellikle gerçekçilik kısmını bambaşka bir noktaya taşıyor. Bitkisel bazda üretilmiş bu vegan biftek içerisinde bezelye, deniz yosunu ve pancar suyu gibi malzemeler kullanılıyor. Eğer her şey planlandığı gibi giderse de restoranlara geçiş süreci için önümüzde çok fazla süre de kalmadı.

Vegan biftek kırmızı ete alternatif olabilir mi?

Merkezi İspanya’da olan şirketin üstlendiğin bu ürünün geniş çapta sunumundan önce pilot program kapsamında belirli yerlerde tüketicilerle buluşması planlanıyor. İlk aşama için İtalya ve İspanya’da yer alan belirli restorantlarda sunumu yapılacağı belirtilen biftek, görünümü sebebiyle şimdiden merak uyandırmayı da başardı. Yine bitkisel bazlı olacak şekilde farklı formüller üzerinden ürünün çeşitlendirilmesi de çalışmalar arasında. Bu sayede kırmızı et kaynaklı kolestrol başta olmak üzere sağlık sorunlarının önüne geçilip, bunun yerine omega-3 gibi sağlıklı yağ asitlerinin vücuda alınması amaçlanıyor.

İlk etapta 50 gramlık porsiyonlar üzerinden sunulacak olan bifteğin fiyatı ise şimdilik çok da ucuz olmayacak gibi görünüyor. Sığır etli standart bifteklere yakın olabileceği söylenen fiyat seviyesinin, imalat adetleri arttıkça aşağı çekileceği de gelen bilgiler arasında. Küresel pazardaki tüketicilere ulaşmak adına kendi tariflerini geliştirmesi için gıda üreticilerine lisans vermeyi de düşünen şirket, McDonald’s ve Burger King gibi fast food zincirlerinin de konuyla ilgili harekete geçmesine vesile olabilir.