Ürün gamındaki elektrikleşme dönüşümü için hummalı bir çalışma içerisinde olan BMW, geçtiğimiz yıllardaki karbon emisyonu iyileşmesinin de üzerine çıkmak istiyor.

Endüstrinin içerisinde olduğu elektrik dönüşümünü bu yıl içerisinde tanıtacağı yeni modelleriyle destekleyecek olan BMW, şu sıralar iX3‘ün test süreciyle gündemde. Kısa süre içerisinde tanıtımı gerçekleştirilecek olan model, kendinden sonra gelecekler için de referans niteliği taşıyacak. Önümüzdeki 5 yıllık planlamasında satış ve üretim adetlerinin odağına tamamen elektrikli ve hibrit modelleri alan Almanya merkezli üretici, pek çok marka gibi bir karbon emisyonu değerlerinin azaltılması için çalışmalar gerçekleştiriyor. Markanın Finans Başkanı Nicolas Peter, hafta içerisinde yaptığı açıklamada sadece bu yıl neredeyse dörtte birlik bir iyileşme hedeflerini ifade etti.

İlginizi Çekebilir  BMW tarih verdi; hidrojen yakıtlı araçlar ne zaman benzinlilerden ucuz olabilir?

BMW satış adetleriyle birlikte karbon emisyonu değerlerini de iyileştirecek

Küreseldeki pazar payını artırırken atmosfere bıraktığı sera gazı etkisini aynı oranda azaltmayı hedefleyen markanın rakamsal olarak 2020 hedefi yüzde 20 iyileşme olarak karşımıza çıkıyor. Peter ise süreci; “BMW’nin 2020’de önemli ölçüde karbon emisyonu iyileştirmesi yapma arzusu var. Markamızın ortalama emisyonları 2018’de kilometre başına 128 gram olarak kaydedildi. Geçtiğimiz yıl bu değerin de altına düşmeyi başardık. Bu yıl ise ürün gamının ortalama emisyonları kilometre başına 100 gramın biraz üzerinde olacak. Elektrikli araçların yükselecek satışları ve daha verimli içten yanmalı motorlarla 2021 kurallarını da tuturacağız.” sözleriyle ifade ediyor. Karbon emisyon kurallarını karşılamak adına elektrik gücünü kaputun altına eklemeye devam eden üreticiler, çevreci dinamiklerle birlikte daha yüksek performans rakamlarını da meraklılarıyla buluşturma konusunda adımlar atıyor.