Çevre kirliliği dünyanın hemen her bölgesi için temel sorunlardan. Bodrum sınırları içerisinde yapılan çalışmalar ise bunun ülkemizdeki boyutlarını da gösteriyor.

Dünyanın önemli yerlerinde de baş gösteren çevre kirliliği sahillerden, ormanlık alanlara yayılmış durumda. Geçtiğimiz günlerde aynı sorun nedeniyle gündeme getirdiğimiz Havai’nin plastik atıklarla dolu sahillerinden sonra Muğla da benzer bir sorunla boğuşuyor. Bodrum’un en güzel ormanlarından birisi olan Torba mahallesinde bulunan ormanda yapılan çalışmalar, bölgenin 3’de 1’inin çöplerle kaplandığını ortaya çıkarttı. Bodrum Belediyesi temizlik İşleri müdürlüğü ekiplerince başlatılan çalışmaların bir gün boyunca sürdüğü ve toplamda 65 ton çöp çıktığı önemli detaylar arasında.

ormanda çöp

Bodrum’da kirletilen ormanlık alan için cezai yaptırım belli oldu

Aslında bu durum bölge halkının çok yabancı olduğu bir durum değil. Geçtiğimiz yıl yapılan kontroller ve incelemelere baktığımızda kaçak hafriyat dökümü ve çeşitli atıkları gelişi güzel atan kişilere ve işletmelere cezai yaptırım uygulandığını görüyoruz. Ancak yapılan cezai yaptırımların yeterli olmadığı da gözlerden kaçmıyor. Döküm sahaları dışında kaçak olarak hafriyat, plastik ve bahçe atıklarını gelişi güzel atan kişiler ve şirketlere en az 392 TL olmak üzere 20 bin TL’ye kadar para cezası uygulanacak.