Fosil yakıtları azaltmak ve iklim sorunlarına dikkat çekmek isteyen birçok insan BP’nin yeni CEO’suna tepki göstermek için bir araya geldi.

Fosil yakıtların kullanımına dayalı olarak karbon emisyonlarındaki artış ve iklim sorunları, yatırımcıların yanı sıra birçok çevre gruplarından ve halktan tepki topluyor. Bu konu da kamuoyunun tepkisini fosil yakıt üreten ve tüketimi arttırmaya odaklı şirketlerden biri olan BP çekiyor. BP’nin yeni CEO’su Bernard Looney’nin geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklama Greenpeace ve halk için yeterli olmamışa benziyor. Şirket binasının önünde ve Londra’nın önemli noktaların da protesto etmek için çok fazla insan katılım sağlayarak tepkilerini gösterdi.

İklim sorunlarına yönelik BP’den yeni hedefler gelebilir mi?

Küresel sıcaklık artışını 2 derecenin altında tutmak ve Paris Anlaşması’nda belirlenen hedeflere daha hızlı ulaşmak için şüphe yok ki atmosfere bıraktığımız karbon oranını azaltmak zorundayız. Bu konuda birçok fosil yakıt kullanan şirketler Bilime Dayalı Hedefler Girişimi’ne (SBTi) katılmıştı. Şirketlerin iklim değişikliğine bağlı yüzde 90’ının kapsam 3 hedefleri vardı. Eski genel müdür Bob Dudley’in yaptığı açıklamada, BP’nin iklim değişikliği hedeflerine kapsam 3 hedeflerini dahil etmek konusunda isteksiz olduğunu belirtti. Şirket her ne kadar geçtiğimiz süreçte elektrikli şarj istasyonu için adım atmış olsa da genel yatırım miktarının yetersiz olduğu biliniyor.

Looney; Londra’daki protestocuların hayal kırıklığını ve öfkesini anlıyorum. İklim değişikliği konusundaki derin endişelerini paylaşıyorum ve önümüzdeki hafta şirketin düşük karbon emisyonları için hedeflerini belirleyeceğim