Çin merkezli bir marka olarak faaliyet gösteren Fnji, geliştirdiği yeni koltuk tasarımının ilhamını doğrudan eriyen bir buzuldan alıyor.

Küresel ısınmanın acımasız olduğu kadar en somut tablolarından bir tanesi Antarktika bölgesinde karşımıza çıkıyor. Buzul kayıplarındaki ciddi artışlarla birlikte ortaya çıkan deniz seviyelerindeki yükselmeler uzamında kıyı şeritlerindeki yerleşimler de tehlike altında. Son yıllarda farkındalık konusunda daha somut adım ve çalışmaların gerçekleştirildiği buzullar bu kez de bir mobilya tasarımının merkezinde. Çin merkezli tasarım şirketi Fnji tarafından geliştirilen koltuk, yükselen sıcaklıkların ortaya çıkarttığı eriyen buzul problemine işaret ediyor.

1/6
İlginizi Çekebilir  Buz yerine çamur; Antarktika penguenleri küresel ısınma nedeniyle zor durumda [Video]

Buzul felsefesi görünüm kadar koltuk konforunu da perçinliyor

Tasarımında doğrudan doğal buzdağlarından esinlenen koltuk, çevrenin korunmasını vurgularken markanın bu felsefeyi merkezine alan koleksiyon serisinin de bir devamı olarak kullanıcıları bekliyor. Buzdağı kanepenin yüzeyi, sırtlığı ve kolçakları ilhamını aldığı buzdağının oluşumunu anlatırken, özel şekilli eğrilere sahip masif ahşap taban da erime çizgilerini şema olarak yansıtıyor. Altı bağımsız bloğun bir araya geliş şeklini yansıtan yapıları adeta heykeli andıran koltuğun farklı açılardan farklı görünüm ortaya koyması da benzersiz özellikleri arasında. Markaya göre bu tasarım kullanıcı deneyiminde de yüksek konfor vadediyor. Kullanılan kumaş malzemelerinde de çevreye duyarlı çizgiden vazgeçmeyen Fnji’nin piyasaya sunduğu diğer mobilyalarına buradan göz atabilirsiniz.