Minimalizmin anlamını her köşesinde hissedeceğiniz Cabin One, modüler ev meraklılarının ilgisini oldukça çekeceğe benziyor.

Genel anlamıyla, sadelik ve nesnelliği ön plana çıkaran ve son zamanlarda sıkça karşımıza çıkan bir akım olan minimalizm; dikkatli baktığımızda aslında kainatın her bölümünde zaten karşımıza çıkıyor. Dinlemeyi ve izlemeyi bildiğimizde; farkettiğimiz rüzgarın sesinde, yaprakların hışırtısında ya da bir tohumun yavaşça büyümesinde olduğu gibi. Şimdilerdeyse giyimden teknolojiye, yemekten mimariye birçok alana uyarlanışına şahit olmaya başladık. Özellikle mimari alanında çok da yeni olmayan bir geçmişe sahip olduğunu bildiğimiz bu akımla birlikte, sadeliğin anlamını daha çok sorgular olduk. Hatta son günlerde daha çok vakit geçirmek zorunda kaldığımız evlerimizin işlevselliğini de sorgulattı bize.

Alman asıllı mimar Ludwig Mies van der Rohe‘nin meşhur mottosu “Less is more.” (“Az çoktur.”) felsefesi, bize günden güne daha fazla şey anlatmaya başladı. Sadeliği ve işlevselliği savunanlara alternatif tasarımlar yaratan mimarların güzel fikirleri, mimari alanlara yansıdı ve bu felsefeyi benimseyen azımsanmayacak bir kesim için ilham olmaya devam ediyor. Bu fikre hizmet eden bir tasarım olan Cabin One ise; istediğiniz yere kurabileceğiniz bir modüler ev. Hadi gelin bu sıradışı ‘kabini’ herşeye sahip bir ev yapan özelliklerini biraz daha yakından inceleyelim.

1/11

İşte Cabin One Modüler Evin Özellikleri

Cabin One, özgür ve esnek bir yaşam tarzı için tasarlanmış, modüler, esnek, minimal bir evdir. Tamamen sürdürülebilir, yenilenebilir ham maddelerden yapılmış, masif ahşap bir yapıya sahip olan bu minimalist kabin, sadece hoş bir iç mekan iklimi sağlamakla kalmaz, aynı zamanda özellikle dayanıklı ve geri dönüştürülebilirdir.

İlginizi Çekebilir  Sürdürülebilir mimari; Hollanda'da taşınabilir modüler ofis binası Building D(emountable)

Her kabin, müşterinin tercihlerine göre özelleştirilebilen 25 metrekarelik esnek iç alandan oluşuyor ve tam modül olarak üretiliyor. Üretiminden sonra bir kamyona yüklenip istenilen yere komple bir kabin olarak teslim ediliyor. Cabin One’ın modern bir göçebenin ihtiyaç duyduğu her şeye sahip olduğunu söyleyebiliriz. Banyo, rahat bir yatak, mutfak, yemek alanı, yüksek kaliteli ankastre cihazlar, akıllı depolama çözümleri ve çevrenin manzarasını yaratan, aydınlık bir alan hissi veren ve geniş bir ortam sağlayan geniş panoramik pencereler bu noktada ön plana çıkıyor. Yapının her şeyden önce taşınması ve montajının kolaylığı ve çevre dostu yapısı da bizden tam not alan özellikleri arasında. Neye gerçekten ne kadar ihtiyaç duyduğumuzu yoğun biçimde sorguladığımız bu günlerde, yaşam alanlarımızın büyüklüğünde azalmaya gitme fikri çok da uzak görünmüyor gibi, siz ne dersiniz? Yakın gelecekte evlerimizi sırtlarımıza alıp istediğimiz yerde yaşayabilsek güzel olmaz mı?