Dünyaca ünlü aktris Cameron Diaz, sürdürülebilir mutfak sektörüne vegan şarap girişimi üzerinden iki farklı çeşit üzerinden merhaba dedi.

Gastronomi dünyasının önemli tamamlayılarından birisi olan şarap, barındırdığı çeşitlerle oldukça kapsamlı bir deneyime olanak tanıyor. İklim değişikliğinin etkisiyle birlikte sürdürülebilir mutfak uygulamalarının lineer şekilde yükseldiği son dönemler, yiyecek-içecek sektörünün de dönüşümünü çok net bir şekilde ortaya koyuyor.

Her geçen gün biraz daha payını artıran sektöre dünyaca ünlü oyuncu Cameron Diaz da, hayata geçirdiği vegan şarap girişimiyle dahil oldu. Avaline olarak adlandırılan seride, tamamen organik malzemelerin kullanılması da meraklılarının ilgisini çekecek gibi görünüyor. Seride şimdilik iki organik şarap olduğunu da yeri gelmişken belirtmeden geçmeyelim.

1/4

Cameron Diaz ve Power ikilisi vegan şarap için 2 yıl çalıştı

Diaz’ın Power markasıyla bir araya gelerek hayata geçirdiği şaraplar beyaz ve rose olmak üzere çeşitleniyor. Serinin beyaz şarabına baktığımızda Kuzey İspanya’daki Penedès’de yetiştirilen, Macava, Malvasia ve Xarel·lo karşımı organik üzümlerden üretildiğini görüyoruz. Avaline Rose ise Provence’ta yine organik olarak yetiştirilen Cinsault, Grenache, Cabernet Sauvignon, Syrah ve Caladoc üzümlerinden yapılmış bir çeşit.

İlginizi Çekebilir  Cam ve plastiğe alternatif; Geri dönüştürülmüş kağıttan üretilen şarap şişesi

Organik üzümlerin “temiz şarapların” temelini oluşturduğuna inanan Diaz, üretim sürecinde az sulama ve hiç tarım ilacı kullanmayan bağlardan faydalanıyor. Avaline’nin bilgilendirme metinlerinde tamamen organik ve vegan olmasıyla birlikte; GDO, glüten ve yapay konsantre gibi katkı maddeleri içermediğine özellikle yer veriliyor.

Cameron Diaz; “Çoğu şarap organik üzümle yapılmaz ve 70’in üzerinde katkı maddesi ile manipüle edilebilir.”

Markanın oluşumu ve ürünlerle ilgili açıklamalarda bulunan Diaz; “Çoğu şarap organik üzümle yapılmaz ve 70’in üzerinde katkı maddesi ile manipüle edilebilir. Bu bizim düşüncemizi tamamen değiştirdi. Marketlerde ve restoranlarda temiz veya organik şaraplar istemeye başladığımızda, elimizde pek bir şey yoktu. Ana hedeflerimizden biri, pazarda temiz şarabın yaygınlığını artırmak ve bunu tüketinin halihazırda alışveriş yaptığı yerde mevcut olmasını sağlamak. Avaline serisini geliştirmek iki yılımızı aldı.” ifadelerine yer verdi. Şaraplar Amerika’da 24 dolarlık etiket fiyatıyla meraklılarıyla buluşuyor.