Madencilik sektöründeki yükleyici dönüşümlerinin ardından elektrikli kepçe modelleri için de artık ilklerdem bahsedebiliyoruz.

İklim değişikliliğinin altında yatan en önemli besleyici sebeplerden birisi olan zehirli gaz salınımının aşağı çekilmesi zorunluluğu endüstriyel çapta bir değişimi de beraberinde getirdi. Bizler de hayatımızda büyük çoğunluğunu kapladığı için bu değişimi ağırlıklı olarak elektrikli araçlar üzerinden gündemde görüyoruz. Artık otomobillerin de üzerine geçen bu değişimde kamyon, uçak ve gemi gibi geniş çaplı araçların da temiz enerjiye geçmelerindeki önemi sık sık vurguluyoruz. İnşaat sektöründe de büyük pay sahibi olan kamyonların da son yıllarda hidrojen ve elektrikli versiyonlar üzerinden model çeşitliliğine kavuşmaya başlaması sevindirici gelişmeler arasındaydı. Şimdi de bu sıçramayı inşaat sahalarında görme vakti. Sınıfında bir ilk olarak karşımıza çıkan Case elektrikli kepçe (yükleyici), çevreci olduğu kadar kullanıcılarına ekonomik avantajlar da sunacak.

1/5

 

İlginizi Çekebilir  Mercedes elektrikli çöp kamyonu modelini duyurdu

Case elektrikli kepçe günlük ihtiyaçları karşılayabilecek niteliklerde

Sınıfında dünyanın en büyük üreticilerinden birisi olan Case’in uzun süren çalışmalarının ardından son kullanıcı için hazır hale getirdiği model, 580 EV adıyla ürün gamına dahil ediliyor. Sıfır karbon salınımı ve sıfır ses kirliliğiyle birlikte yüzde 90 daha az maliyetle operasyonları yürütebileceği söylenen yükleyicinin teknik özellikleri de yapılan araştırmalar doğrultusunda beklenenleri karşılayacak seviyelerde. Elektrikli çekicilerin tıpkı otomobillerde olduğu gibi, operatörün ihtiyaç duyduğu tork gücünü istedikleri an alabilmelerinden ötürü avantajlı olduklarının ilk andan altını çizmek gerekiyor. 90 kWh‘lık batarya paketiyle sekiz saatlik kullanım imkanı vadeden 580 EV’nin detaylı teknik detaylarıyla önümüzdeki günlerde açıklanacak. Şimdilik fiyat bilgisi de paylaşılmayan model için önemli Amerikan şirketlerinin sipariş dahi verdiği gelen bilgiler arasında. Biz de bu tarz araçları en kısa sürede Türkiye’de görmeyi umuyoruz.