Sürdürülebilir mimari örneklerine bir yenisi daha eklendi. Çevre dostu mimari tasarım meraklılarını bu kez de Tazmanya’da bir tura davet ediyoruz.

Avustralyalı stüdyo Room 11 Mimarlık; Tazmanya’nın Bruny Adası’na bakan taş bir konutun yerini dar D’entrecasteaux Kanalı boyunca konumlandırdı. Sadece tekne ile erişilebilen Bruny Adası, oldukça uzak ancak gerçekten güzel bir manzaraya sahip. Doğal güneş ışığı ve geniş manzaralar sunmak için tasarlanan bu mimari yapı, çevre dostu olarak bilinen sürdürülebilir mimari prensibinde yapıldı. Açık deniz rüzgarlarını ve geniş su yüzeyinin parlamasını önleyen şekilde, oldukça dayanıklı bir biçimde tasarlandı.

1/11

Çevre Dostu Mimari ile Siyahın Cazibesi Buluştu

Room 11 Mimarlık; D’entrecasteaux Evi’ni, Tazmanya’nın belirgin jeolojik karakterini yansıtır şekilde, yüksek, taş duvarlı bir dış kaplama ile tasarladı. (Bölge, 180 milyon yıl öncesine dayanan sert, magmatik dolerit toprak oluşumları ile tanımlanıyor.) Konutun kale benzeri dış cephesinin aksine içeride sizi hafif, ahşap bir iç mekan karşılıyor. Bu zıt yapılı unsurların, mekanın mimariden talep ettiği fiziksel ve psikolojik ihtiyacı karşıladığını söylemek mümkün. Ev, masif taş duvarların siyah lekeli ahşapla bitirilen yaşam alanlarını kapsadığı dik olmayan bir plan kullanıyor. Tazmanya ışığının büyüleyici etkisi, kullanılan koyu renkler ve parlak dokunuşlar, ev sahibi için  manzaranın ötesinde bir rahatlama sağlıyor.

İlginizi Çekebilir  Sürdürülebilir mimari örneği; eski çelik fabrikasının modern sanat galerisine dönüşümü

Room 11 Mimarlık’ın D’entrecasteaux Evi’ne; soluk taş bir dış cepheyle, koyu, sade bir şekil verdiğini görüyoruz. Dış yüzeye sabitlenen camın uyumu, manzaraya özgü unsurlara odaklanarak uzanıyor. Mutfak ada tezgahına keskin sağlam bir monolit taş oturtulmuş ve siyah banyolarda, cömert çatı pencereleri ve tam boy döşeme bulunuyor. Pasif sürdürülebilir performans yöntemlerini uygulayan bu güzel tasarım, yağmur suyunu topluyor ve atık suyu yerinde geri dönüştürebiliyor.