Tayland’da yetiştirilen organik bir pirinç için tasarlanan kutu, geri dönüştürülebilir yapısıyla genel felsefeyle müthiş bir uyum sergiliyor.

Sürdürülebilir tarım uygulamalarında ürünün yetiştirilme süreci kadar çevreye minimum zarar verilme çabaları da genel işleyişin temel prensipleri arasında. Son dönemlerde hasat dönemlerinde kullanılan traktör ve diğer taşıtların dahi tam elektrikli versiyonlarına kavuşarak karbon salınımını en aza çekme noktasında önemli gelişmelere sahne olduğunu da biliyoruz. Tayland sınırları içerisinde yer alan Thung Kula Ronghai bölgesi de tarım üretimi ile çevrenin nasıl sürdürülebilir şekilde iç içe olabileceğinin kanıtı niteliğinde uygulamalara sahne oluyor. Organik pirinç üretimiyle nam salan bölgeyle ilgili yaptığımız araştırmada, çevre ve toprak düşünülerek her dönemde sadece sınırlı miktarlarda üretim gerçekleştirilildiğini görüyoruz. İçerisinde hiçbir kimyasal bulunmayan bu ürün için verilen emeği vurgulamak isteyen bir tasarımcı, ona özel sürdürülebilir kutu projesi geliştirmeye karar vermiş.

1/6
İlginizi Çekebilir  "Duygularını gösteren" sürdürülebilir pirinç paketleriyle tanışın

Pirinç üretiminin emeği kutuya yansıyor

Kutuyla ilgili detaylara baktığımızda, tasarımcıların doğal bir atık ürünü olan samanlardan faydalandığını görüyoruz. Srisangdao Pirinci‘ni adeta bir altın külçesini saklar içerisinde muhafaza edecek şekilde çevreleyen tasarım basit olduğu kadar kabartmalı yapısıyla dikkat çekici. Merkez bölümünde büyük bir pirinç tanesinin tasvir edilerek oluşturulduğu kalıbın merkezde yer aldığı kutuda bölgede yer alan değirmenin logosu da karşımıza çıkıyor. Kutuyu açtığımızda ise içerideki pirincin tıpkı geleneksel minyatür bir çuval içine konarak son tüketiciye ulaştırıldığını görüyoruz. Tüm parçalar bir araya getirdiğimizde pirincin kimliği, üretim niteliği ve diğer farklı unsurlarını kapsayan bir bileşen ortaya çıkıyor. Kutunun geri dönüştürülebilir yapısı sayesinde minimum atık olarak da doğaya dönüşü söz konusu.