Bilinen en eski bitkisel hammadde olan kenevir başta tekstil olmak üzere birçok endüstriyel alanda kullanılan çevre dostu selülozik bir elyaftır.

Kenevir diğer bir ifadeyle kendir, Cannabis Sativa ve Cannabis Indica olmak üzere iki türden oluşuyor. Endüstriyel alanda kullanılan türü Cannabis Sativa’dır. Selüloz açısından oldukça zengin, odunsu bir bitki olan kenevir kumaş yapımında, kağıt yapımında, ilaç yapımında, kozmetik ve sabun yapımında, yakıt yapımında kullanılmakla beraber otomotiv ve petrokimya sanayi alanlarında da kendini gösteriyor. Anavatanı Asya olan bitkinin fiziksel olarak boğumları olan uzun bir sakı (sap) bulunuyor. Sak kısmında birincil ve ikincil lifler mevcut olup tekstil sektöründe kullanıma uygun olan lifler birincil liflerdir. Liflerin karakteristik özelliği bitkinin hasat dönemine göre değişiyor. Dolayısıyla istenen lif kalitesine göre hasat dönemi seçiliyor.

1/4
İlginizi Çekebilir  Deri ve Sürdürülebilir Moda İlişkisi [Keşfet]

Üstün Kullanım Nitelikleri ile Kenevir

Kenevir bitkisinin tekstil sanayide oldukça talep görmesinin nedeni, ekolojik olmasının yanı sıra lignin, pektin ve hemiselüloz içeriyor olması. Kumaşın fiziksel yapısı ve kullanımıyla doğrudan ilişkili olan bu maddeler elyafın mukavemet ve su tutma gibi üstün kullanım niteliklerini ön plana çıkarıyor. Ayrıca sağlam lif yapısı, nem çekebilen ve nefes alabilen yapısı, anti-bakteriyel olması, kumaşın tüylenme vb. deformasyona uğramaması, UV ışınlar ile küfe karşı dayanıklı olması gibi nitelikler de keneviri sektörde sıkça tercih edilen sürdürülebilir bir hammadde kılıyor. Kenevir tekstil alanında tamamen saf halde kullanılırken farklı cinste elyaflarla da belli oranlarda karışım yapılarak kullanılabiliyor. Her ne kadar pamuk ve ketenle karıştırılarak kullanılan bir elyaf olsa da başlı başına her iki elyaftan daha güçlü ve yetiştirmesi daha kolay. Saf ya da bileşiminde kenevir olan kumaşlardan iç giyim ile tişört, gömlek, pantolon, kazak, şapka, ayakkabı, çanta gibi gündelik dış giysiler ve aksesuarlar üretiliyor.

Video