Odak noktasını çevreci üretim anlayışından yana kullanarak “Guess Eco” koleksiyonuyla çıkış yapan Guess, modada sürdürülebilirlik adımları atmaya devam ediyor.

Amerika merkezli Guess, I:CO iş birliğinde ikinci el giysi ve ayakkabı kaynaklarını dönüştürerek tekrar kullanacağı bir program çerçevesinde Guess Eco adlı koleksiyona imza atmıştı. Her bir ürün için 33 litre su tasarrufu yapılarak oluşturulan koleksiyonda etek, elbise, tişört, kot, gibi kullanımı rahat erkek ve kadın ürünleri yer alıyor. Markanın 2017 yılında yayınladığı sürdürülebilirlik raporunda ilk etapta dürüstlükle çalışmak, çalışanları güçlendirmek ve çevreyi korumak ilkeleri mevcut. Bunları izleyen 2021 hedeflerinin ise, kotun yüzde 25’ini “Smart Guess” yönergeleri doğrultusunda üretmek ve yüzde 15 sera gazı emisyonlarını azaltmak olduğu görülüyor.

Çıkış noktası Kaliforniya olan ve 2018’ de Amerika’ya yayılan bu girişimin 2020’ de tüm dünya çapında benimsenmesi hedefleniyor. Marka, döngüsel modayı ön planda tuttuğu bu programla birlikte küresel pamuk endüstrisinin sürdürülebilirliğini geliştirmeye odaklı “İyi Pamuk İnisiyatifi” (BCI)’ne de destek vererek ekolojik yaşamı korumayı gözetiyor. Bunun yanı sıra markanın, Sürdürülebilir Giyim Koalisyonu (SAC), Higg Endeksi, Küresel Raporlama Girişimi (GRI)’nin GOLD Topluluk ve Standartları Öncüleri Programı, Tekstil Değişimi, Küresel Moda Gündemi, INNO Toplumsal Kalkınma Örgütü, Karbon Saydamlık Projesi gibi topluluklarla da iş birliği içerisinde olduğu biliniyor.

1/6

Guess Eco Koleksiyonu ile Öne çıkan Ayrıntılar

Koleksiyona dahil olan bazı ürünlerde kısmen geri dönüştürülmüş plastik şişeler, kot dışındaki ürünlerde ise pamuğa alternatif olan çevre dostu TENCELTM (Lyocell) tekstil lifi tercih edilmiş. Hafif, serin ve yumuşak yapısı ile bilinen nem yönetimi ile vücut ısısının düzenlenmesine yardımcı olan liyosel sürdürülebilirlik gözetilen ormanlardan elde ediliyor. Dolayısıyla tamamen çevreye duyarlı malzemeler kullanılarak hazırlanan sürdürülebilir giysiler markanın vitrinlerdeki yerini alıyor.

İlginizi Çekebilir  Deri ve Sürdürülebilir Moda İlişkisi [Keşfet]

Ürün zenginliğiyle dikkat çeken koleksiyonda kadınlar için canlı renkler ve tonlarından oluşan tasarımlar bulunuyor. Ayrıca marka,  vücuda oturan kesimiyle şık body ve bluzları müşterilerinin beğenisine sunuyor. Fuşyadan yeşile, bebek mavisinden sarıya nar çiçeğinden çizgili beyaza kadar rengarenk tasarımları bir arada bulmak mümkün. Yüzeylerde slogan biçiminde veya Guess logosu olarak görülen işlemeli baskılar, koleksiyonun klasik çizgisini perçinliyor.

İlginizi Çekebilir  The North Face ile Çadırdan Çantaya Çevreci Dönüşüm [Video]

Guess erkek koleksiyonunda ise, yine farklı renklerde bisiklet, polo yaka tişörtler ile yüzeyinde vintage görünümünde grafiksel desenler ve Guess logosu dikkat çekiyor. Bununla birlikte tişörtlerde renk tonları bakımından pastelin tercih edilmesi ve Los Angeles sözcüğünün de baskı olarak yüzeye dahil edilmesi tasarıma retro bir efekt kazandırıyor. Üretiminde yüzde 100 pamuk kullanılan koleksiyonun tamamını buradan inceleyebilirsiniz.

Video