Türkiye’nin en büyük tarım işletmesi Şanlıurfa Ceylanpınar Tarım İşletmesinde 60 bin dekarın sulanması için yapılacak yatırım açıklandı.

Sürdürülebilir tarım ve gıda güvenliğini baz alan yatırım planında, modern sulama yöntemleri kullanılacağı belirtildi. Ceylanpınar Tarım İşletmesindeki topraklardan yüksek verim almak için de en ileri teknolojilerle donatılmış modern sistemlerden yararlanılacağı ifade edildi. Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli; “Sadece tek tuşa basarak binlerce dönüm araziyi suya kavuşturuyoruz” diye konuştu ve yatırım planıyla ilgili detaylı bilgileri de kamuoyuyla paylaştı.

İlginizi Çekebilir  Hedef sürdürülebilir tarım; Volkswagen ve AMO işbirliğiyle elektrikli traktör projesi

Ceylanpınar Sulama Projesi’nin getirdiği artılar

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, 60 bin dekar alanı suyla buluşturacak yatırımın tamamlandığını açıkladı. Buna göre, modern basınçlı sulama sistemleriyle suyu daha tasarruflu kullanacaklarını belirten Pakdemirli; “Bilinenin aksine Türkiye su zengini bir ülke değil. Bu sebeple suyumuzu mümkün olduğunca tasarruflu kullanmak zorundayız. Bu sebeple her damla suyumuz toprağa hayat olacak, bereket olacak, toprak da bize” sözleriyle farkındalık kattı. TİGEM Ceylanpınar Sulama Projesi ile 60 bin dekar zirai arazinin iki yılda bir ürün yerine, yılda iki ürün alınacağına vurgu yapan Bakan Pakdemirli sözlerine şöyle devam etti; “Bu arazilerde nadas sistemi kalkacak, ikinci ürün ekilişleri sayesinde bitki çeşitliliği artacak, verim ve kalitede artış gerçekleşecek. Hububat verimi 250 kg/dekardan, 500 kg/dekara çıkacak ve kalite yükselecek.

Her yıl ilave 25 milyon TL gelir sağlanacak. İkinci ürün ekilişleri ile bu gelir 70 milyon TL düzeylerine çıkacak. Böylece ülke ekonomisine 4 kat daha fazla katkı yapılacak. Ayrıca daha fazla istihdam sağlanacak, kanal sulaması nedeniyle enerji tüketimi azalacak. Üretim maliyeti düşecek. Yer altı su kullanım oranı azalacak” dedi. Bakan Pakdemirli, 2002‘den 2019 yılına kadar Ceylanpınar Tarım İşletmesine sulama, hayvancılık, mekanizasyon ve tarımsal tesis anlamında 721 milyon lira yatırım yapıldığını da ifade etti. 2023 yılına kadar 150 bin dekar araziyi daha suyla buluşturmak ve işletme arazisinde 820 bin dekar arazinin sulanmasını hedeflediklerini de sözlerine ekleyen Bakan Pakdemirli, bu yatırımın 22 Mayıs 2020 Cuma günü açılışının yapılacağını söyledi.