Plastik kirliğinin ciddi boyutlara ulaştığı Çin, kelimenin tam anlamıyla top yekün mücadeleye başlıyor. İlk hedef ise önümüzdeki 5 yıl.

Sürdürülebilir ulaşımın temel anahtarı olarak dünyanın en büyük elektrikli otomobil pazarına sahip olan Çin, çevre kirliliğinden dili en çok yanan ülkeler arasında. Son yıllarda hemen her yönetimin aldığı katı kurallar üzerinden gündeme gelen plastik kullanımı şu sıralar 1,3 milyarın üzerinde nüfusa sahip olan ülkenin de gündeminde. Özellikle tek kullanımlık plastik noktasında ciddi boyutlara gelen kirlilik seviyesi üzerine daha somut adımla atmaya hazırlanan yönetim, bu konuda katı politika uygulamaktan çekinmeyecek. Geçtiğimiz yıllarda da benzer kararlar açıklamasına karşın konuyla ilgili ciddi bir verim alamayan hükümetin bu kez kendinen fazlasıyla emin olduğunu söyleyebiliriz.

Çin hükümeti kademeli olarak yasaklama sürecine giriyor

Açıklanan yeni paketin oldukça geniş kapsamlı ve nokta atışlarıyla dolu olduğunu görüyoruz. 2020 sonuna kadar özellikle metropollerde geri dönüştürülemeyen plastik atıkları tamamen yasaklayacak olan hükümetin hedefinde yemek sektörü var. Teslimatlar sırasında kullanılan plastik torbalar konusunda üreticilerden acil bir alternatif bulmasını bekleyen Çin’in, önümüzdeki iki yılda Pekin ve Şanghay’da yaptırım süreci başlayacak. 2025 yılına gelindiğinde ise ülkenin her noktasında bu politikanın uygulandığını göreceğiz.


Çevre Bakanlığı tarafından açıklanan verilerde konunun ne denli önemli olduğu; “Plastik, özellikle de tek kullanımlık ürünlerin tüketimi sürekli artıyor. Var olan kirliliğini temizlemek için daha kapsamlı bir planlama da zorunluluklar arasında.” şu cümlelerle anlatılıyor. Ülkedeki çeşitli sivil toplum kuruluşları da, yaptırımlara olumlu yaklaşırken, market ürünlerinde kullanılan plastik ve naylon ambalajların da yasaklanması gerektiğine vurgu yapıyor. 2020 yılı itibarıyla ülkede tek kullanımlık çatal, kaşık ve pipet gibi malzemelere de veda süreci başlıyor. Yıl bitmeden tüm restoranların bu politikayı destekleyici adımlar atması bekleniyor.