Karbonsuz ulaşım hedefinin şehir içi ayağında ciddi bir rol oynama potansiyeli barındıran Citroen Ami, satın alma ve kiralama yöntemleriyle de ilgi çekiyor.

Elektrik dönüşümü içersinde olan PSA grubunda özellikle tasarım ve konfor odaklarıyla adından söz ettrien Citroën, çevreci ulaşım konusuna fazlasıyla önem veriyor. 2020 itibarıyla 101. yılını kutlayan Fransız üretici, hızla artan piyasadaki model çeşitliliğine ilgi çekici bir adımla yaklaşıyor. Kısa süre önce tanıtımı gerçekleştirilen Citroen Ami, tamamen şehir içi odaklı ekonomik ve karbonsuz ulaşıma radikal bir opsiyon olacak. Sürücü ehliyeti olmadan kullanılabiliyor olmasının yanında aylık 22 dolarlık ödeme ile kullanıcıların deneyimleyebileceği otomobilde kısa süreli kiralama, uzun dönem kiralama ve satın alma da dahil olmak üzere kentsel ulaşıma 360 derecelik çözüm sunuluyor.

1/4

 

İlginizi Çekebilir  "Dünyanın ilk çift yönlü elektrikli otomobil ev şarjı"; Wallbox Quasar

Citroen Ami hakkında bilmeniz gerekenler

İlk olarak Mart 2019’da Cenevre Otomobil Fuarında Ami One Concept adıyla tanıtılan otomobilin bir yıl içerisinde seri üretime hazır şekilde tanıtılması pek çok gibi bizi de şaşırttı. Scooter, bisiklet veya toplu taşıma gibi ulaşım araçlarına etkin bir alternatif ve makul maliyetli bir çözüm vadeden modelde kompakt boyutlarıyla da dikkat çekiyor. 14 inç büyüklüğündeki tekerlekler kullanım ve manevra kolaylığı için köşelere yerleştirilmiş durumda. 2,41 metre uzunluk, 1,39 metre genişlik ve 1,52 metre yükseklik ile gelen Ami 7,20 metrelik dönüş çapı en dar alanlarda bile yüksek manevra yapma yapabiliyor.

1/7

 

İlginizi Çekebilir  Çin hükümetinden değiştirilebilir bataryalı elektrikli otomobil hamlesi

Sıfır egzoz emisyonuyla gelen modelin rakamsal verileri de aslında felsefesini yansıtıyor. Maksimumda 45km/s hıza çıkabilen Ami, tek bir şarj ile 70 kilometreye kadar elektrikli sürüş menziline ulaşabiliyor. 5,5 kWh kapasiteli lityum-iyon bataryayı ise 220 Volt standart prizde 3 saatte tamamen dolu hale getirmek mümkün. Debriyajsız yapısı ve tuşlarla kontrol edilebilen vitesleri kullanım kolaylığı da sağlayan Ami marka tanımı içerisinde dört tekerlekli bir bisiklet olarak da gösteriliyor. Aylık kiralama formülünün yanında 6.000 euroluk başlangıç fiyatıyla satın da alınabilecek olan Ami, Fransa’da 30 Mart itibarıyla siparişe açılacak.

Video