Ordu’nun ‘sakin şehir’ unvanlı ilçesi Perşembe’nin sınırlarındaki Kurşunçal Ormanları için maden arama ruhsatı ihalesi onaylandı.

Ordu’da ‘sakin şehir’ (cittaslow) unvanlı Perşembe ilçesindeki Kurşunçal Ormanları‘na siyanürlü altın çıkarmak için maden arama ruhsatı ihalesi onaylandı. Ege Madencilik tarafından ruhsatı alınan yerler; Fatsa, Perşembe, Gürgentepe ilçeleri olarak detaylara yansıyor. 1 milyon 967 bin 61 hektar alan altın maden sahasını içeriyor. Bu alanın yarısı Perşembe topraklarında kalıyor. Fatsa’yla birlikte siyanürlü altın madeni arama faaliyeti, onaylanan yeni ruhsatla Perşembe’yi de olumsuz etkileyecek.

1/3

İlginizi Çekebilir  Kamilet Vadisi HES protestoları; "Cennet"in dereleri artık çamurlu

Cittaslow ünvanlı şehirde siyanürlü sondaj kararı farklı sonuçlar doğurabilir

Maden mühendisi Ata Alkan tepkisini şu şekilde dile getirdi; “Siyanürlü havuzlardan oluşacak olası taşma, sızıntı hepimizi, her Karadenizliyi etkileyecek bir felakete sebep olabilir. Bu nedenle hepimizin siyaset ayırmaksızın bu duruma tepki göstermesi gerekmekte. Doğrudan teması olmasa da, yağmur sularıyla denize inen siyanürlü suda beslenen balıkları yiyen insanlarımızın, toprağa karışan siyanürle yetişen fındığı, pancarı, maydanozu, elmayı, dutu yiyen vatandaşlarımızın, sağlığını çok ciddi etkileyecek. Soru şu olmalı; bir insanımızın hayatı, bir gram altından önemli midir? “