Dünya Ekonomi Forum’unda açıklamalarda bulunan Coca-Cola yetkililerinden Bea Perez, tek kullanımlık plastik şişe üretimi hakkında tüketicileri işaret etti.

Plastik tüketimi konusunda hemen her alanda ciddi bir kısıtlama hazırlığıyla ilgili adımlara rastlıyoruz. Özellikle tek kullanımlık yapıda olanlar dünya üzerinde halihazırda var olan yüzdenin büyük bir kısmını oluşturuyor. Yeme-içme sektörünün önemli isimlerinden birisi olan Coca-Cola da aslında bu konuyla ilgili adımlar atacağını duyurmuştu. Yaklaşık üç ay önce okyanuslarda toplanan plastik atıkların değerlendirilmesi üzerine gelişen bu planlama, plastik şişe kullanımıyla ilgili devamlılığa da işaret ediyordu aslında. Nitekim geçtiğimiz günlerde İsviçre’nin Davos kentinde düzenlenen Dünya Ekonomi Forumu‘nda yapılan açıklamalar süreci doğrular nitelikteydi. Bunun sebebiyse tüketici olan bizlerden başkası değil.

Coca-Cola geri dönüştürülebilir plastik planını öne çıkartıyor

Konuyla ilgili Davos’ya konulan markanın sürdürülebilirlik departman başkanı Bea Perez, tek kullanımlık plastik şişe kullanımının durdurulması adına herhangi bir çalışma veya düşünce içerisinde olmadıklarını ifade etti. Bunu tüketicilerin alışkanlıkları ver tercihlerine bağlayan Perez süreci; “hafiflikleri, kapaklarının açılıp kapatılabilir olması ve kullanış yapıları plastik şişeleri tercih edilir yapıyor.” ifadeleriyle açıkladı.

Tüketicilerin bu denli ilgi gösterdiği bir ürünü iptal ederek pazar paylarını kaybetmek istemeyen Coca-Cola, şişe sayısını azaltmak yerine 2030 yılına kadar şişelerinde yüzde 50 geri dönüştürülmüş plastik kullanma planını öne çıkartmayı tercih ediyor. Günümüz itibarıyla bu rakamın henüz yüzde 10’unu yakalayan şirket, 3 milyon ton/yıl verisiyle dünyanın en büyük plastik atık üreticilerinden birisi. Görünüşe göre şirketlerin “iş dünyası” algısının değişmesi için öncelikle bizim kullanıcı alışkanlarımızın değişmesi gerekiyor.