Yeni Zelanda’nın Christchurch kentinde kurulan sürdürülebilir öğrenme merkezi, çocukların doğal keşif yöntemleriyle öğrenmelerini ve büyümelerini teşvik ediyor.

Dünya trendleri çeşitli alanlarda olduğu gibi eğitim alanında da kendini hissettirirken, sürdürülebilirliği esas alan öğrenme merkezi örnekleri de tasarlanmaya başladı. Güzel örneklerden biri olarak Yeni Zelanda’da karşımıza çıkan ‘Üç Ağaç Öğrenme Merkezi’ projesini sizler için araştırdık.

1/10

İşte sürdürülebilir temelde tasarlanan çocuk öğrenme merkezi hakkında ayrıntılar

Sürdürülebilir bir tasarımla oluşturulan öğrenme merkezinin arkasında CASA (Collingridge and Smith Architects) var. 130 çocuk kapasitesi ve toplam 634 metrekarelik bir alana sahip olan okul, genç zihinlerin ilgisini çeken, onları motive eden ve heyecanlandıran doğal malzemeler, benzersiz şekiller ve interaktif oyun malzemeleri içeriyor. Özel olarak inşa edilmiş merkezde, üç ağaç pedagojisini yansıtan üç ana öğrenme merkezi oluşturmak için ikişerli şekilde düzenlenmiş altı geniş sınıf mevcut. Bu üç merkez, hizmet ve sanat alanlarını paylaşarak çocuk grupları arasındaki etkileşimi teşvik ediyor. Ağaç manzarası, yumuşak mavi ve beyaz tonlarının hakim olduğu renk tercihleri, dinlenme ve sessiz zamanlar için rahatlık sağlıyor. Sınıflarda özel yapım mobilyalar mevcut, böylelikle her alan özenle düşünülerek tasarlanan benzersiz bir donanıma sahip.

İlginizi Çekebilir  Metropollerin mimari geleceği; Çin'de inşa edilen sürdürülebilir yaşam merkezi

Binada uygulanan doğal havalandırma yöntemi sayesinde hava akışı sağlanıyor. Arkadaki yüksek çatı pencereleri gün ışığının içeri girmesine izin verirken, hava tahliyesine de imkan tanıyor. Cephenin büyük kısmı pasif şekilde güneş ışığı alacak şekilde tasarlandığından; doğal havalandırma ve çatı bölgesindeki ağaçlarla sağlanan gölge sayesinde, yaz aylarında aşırı ısınma da önlenmiş oluyor.

Doğal gün ışığının sınıfları yeterince aydınlatması sayesinde, suni aydınlatmaya da ihtiyaç kalmıyor. Tüm malzemeler eko-etiketli olanlardan titizlikle tercih ediliyor. Oyun alanının bir kısmında hiç dokunulmadan olduğu gibi bırakılmış doğal çimler mevcut. Böylelikle çocuklar doğal bir ortamda, Zeni Zelanda’nın bitki ve küçük hayvan çeşitliliği hakkında bilgi edinebiliyorlar. Merkezin bulunduğu alan çok sayıda büyük ve olgun ağaç içeriyor. Bu ağaçların bazı verimsiz ve zayıf olanlarından ve çentik kabuklarından bina yapımında yararlanılarak odun israfının da önüne geçilmiş. Bölgede yağış olduğundaysa; yağmur sularından ekim alanlarında yararlanılacak şekilde inşaa edilen bir tasarıma sahip.