ABD uzay ajansı Nasa, uydu görüntülerinden Corona virüsü’nün neden olduğu ekonomik yavaşlamadan ötürü Çin üzerinde hava kirliliği seviyelerinde ciddi bir düşüş tespit etti.

Çin’de görülen ve hızla yayılan Corona virüsü ülkenin hava kirliliğine olumlu bir etki sağladı. Geçtiğimiz yılın sonlarına doğru Çin’de başlayıp 50’den fazla ülkeye yayılan Corona virüsü 80 bin vakayla kayıpların büyük çoğunluğunu Çin’de verdirdi. Ülke genelinde sosyal faaliyetlere, taşımacılık ve iş faaliyetlerine sınırlama getirildi. Tüm bunlar Çin‘in fabrika faaliyetlerinde rekor bir düşüş yaşamasına neden oldu. ABD uzay ajansının yayınladığı haritalar Çin’in hava sahasında yaşanan azot seviyelerinin geçen yılın aynı dönemine göre çok daha düşük olduğunu kaydetti.

İlginizi Çekebilir  "Corona virüsü geçirmeyen" hibrit otomobil Geely Icon sipariş rekoru kırdı

Corona visürü ve hava kirliliği etkisi

Bilim adamları, Çin’de yaşanan azot seviyelerindeki bu düşüşün, virüsün başladığı ve endüstriyel tesislerin de bulunduğu Wuhan’da görüldüğünü ve sonra ülke geneline yayıldığını söylüyor. Nasa, 2019’un ilk iki ayını, bu yılın aynı dönemiyle karşılaştırdığında, yaşanan hava kirliliğindeki düşüşün milyonlarca insanın karantinaya girmesiyle birlikte ülke geneline getirilen kısıtlamalar ile bağlantılı olduğunu dile getirdi. Çin’in Ocak sonu ve Şubat ayı başlarındaki Yeni Yıl kutlamalarının geçmişte yaşanan kirlilik seviyelerindeki düşüşlerle bağlantılı olduğunu kaydetti. Ancak kutlamalar bittikten sonra normal olarak artığını söyledi. Bilim adamları, bir benzeri 2008 yılında ülkede yaşanan ekonomik durgunluk sırasında azot seviyelerinde kademeli bir düşüşün görüldüğünü de belirttiler.

Nasa Goddard Uzay Uçuş Merkezi hava kalitesi araştırmacısı; Bu yıl, hava kirliliği azalma oranı geçmiş yıllara göre daha önemli ve daha uzun sürdü.