Satışlarının başlamasından kısa süre sonra sipariş rekoru kıran Geely Icon, Corona virüsü geçirmeyen otomobil başlığını premium dinamiklerle destekliyor.

Çin’in ardından etkilerini hızla dünya genelinde göstermeye başlayan Corona virüsü, şu günlerde Türkiye’nin sınır komşularının da gündeminde. Dünya Sağlık Örgütü’nün kırmızı alarm vermesiyle birlikte önlemlerin de iyice sıkılaştığı süreç pek çok endüstrinin işleyişinde de ciddi sekte yarattı. Bu sekteden payını önemli oranda alan otomobil piyasası gerek üretim gerekse satış adetlerinde Çin’in daha önce görmediği bir durgunluğu da yaşamasına neden oluyor.

Ocak ayı itibarıyla ülkedeki otomobil satışlarının yüzde 92 oranında düşmesi üreticileri de yeni çözümler üretmeye itiyor. Bu hafta içerisinde internetten satış ve eve servis test sürüşü etkinliği gibi uygulamalarıyla gündeme gelen Geely, işin pazarlama kısmını da tamamen salgın üzerine gerçekleştirmiş durumda. Corona virüsü geçirmeyen otomobil rozetiyle karşımıza çıkarılan Geely Icon bunun en son ve bir o kadar da ilgi çekici örneği. Kısa süre önce satışlarına başlanan kompakt SUV modeli tasarımı ve teknolojileriyle ilgi odağı olmayı başardı.

1/7

 

İlginizi Çekebilir  Clio, Captur ve Megane üzerinden Renault hibrit modelleri hakkında bilmeniz gerekenler

Corona virüsü geçirmeyen otomobil planı Geely Icon satışlarını etkiledi

Icon’un teknik özelliklerine geçmeden evvel dilerseniz “corona virüsünü” geçirmeme başlığını aydınlatalım. Bu sistem her ne kadar popüler salgın üzerinden isimlendirilse de, ortaya çıkış yapısı genel bir amaca hizmet ediyor. Dışarıdaki havayı kokpit içerisine filtreleyerek aktaran ve akıllı arıtma sistemi olarak isimlendirilen teknoloji, bakteri ve virüsler dahil kabin havasındaki zararlı partikülleri ortadan kaldırmak üzerine kurulu. Nitekim buna benzer bir araç içi temiz hava sistemini Geely’nin ortağı olan Volvo‘nun da araçlarında görmüştük.

1/5

Icon modeli aslında Volvo ortaklığının büyük oranda tasarım donanımsal izlerini de taşıyor. Kokpit bölümünde kullanılan vites topuzu tasarımı ve diğer temel bileşenler, Volvo XC40‘dan bazılarımıza tanıdık gelebilir. Konsolunun merkezinde 10,25 inçlik multimedya ekranı kullanılan modelin genel hatlarında ise minimal tasarım dilini görüyoruz. Aracın dış tasarım dinamikleriyle doğrudan Geely’nin kendi ekibi tarafından geliştiriliyor. Slim-LED gündüz farlarıyla oldukça karakteristik bir görünüm vadeden modelin premium bir karaktere sahip olduğunu söyleyebiliriz.

1/4

Icon’un donanım listesi de en görünü görünümü kadar iddialı. Akıllı sürüş destek asistanlarının temelini oluşturduğu bu seçenekler arasında; adaptif hız sabitleyici, şeritte tutma asistanı, otonom acil frenleme, yaya algılama, kör nokta uyarısı, 360 derece görüş ve otomatik park asistanı gibi destekler öne çıkıyor. Modelin motor bölümünde karbon emisyonunun aşağı çekilebilmesi adına 48V elektrik sisteminden faydalanılıyor.

1/2

 

İlginizi Çekebilir  Elektrikli Volvo XC40 Recharge için ön sipariş süreci başladı; işte bilmeniz gerekenler

1,5 litrelik benzinli motora entegre edilen bu sistemin ortaklığıyla ise yaklaşık 188 beygir güç ve 300 Nm tork ortaya çıkıyor. 0’dan 100’e hızlanmasını 7,9 saniyede tamamlayan Icon’un 100 kilometredeki ortalama tüketim değeriyse 5,7 litre. Çin’de 16.500 dolarlık başlangıç fiyatıyla satışa sunulan modelin kısa süre içerisinde 30.000 adet ön sipariş aldığının açıklanması da Corona virüsü stratejisinin bir başarısı olarak değerlendirilmeye başlandı bile.

Video: Geely Icon tanıtımı