Neredeyse tüm dünyanın aylardır yakından takip ettiği olayların başında gelen korona virüsü, Çin’de sanayi üretimini azaltarak, karbondioksit emisyonlarını yaklaşık 100 milyon ton azalttı.

Dünyada küresel bir üretim merkezi olmasının yanında en büyük ürün ihracatçısı olan Çin, uluslararası ticarette önemli de bir rol oynuyor. Ancak tüm dünyanın yakından takip ettiği corona virüsü salgını işleri baya değiştirmiş durumda. Hızlı bir şekilde yayılan ve karantinaya alınan bölge sayısında da artışa neden olan salgın maalesef etkisini Uzak Doğu dışında da gösteriyor. Kar amacı gütmeyen Carbon Brief tarafından yapılan yeni bir analiz ise salgınla birlikte ülkede yapılan seyahat kısıtlamaları, düşük ekonomik aktiviteler ve sanayideki durgunluğun karbon salınımında ciddi bir düşüşe neden olduğunu ortaya çıkardı. Öyle ki bu düşün Şili’nin bir yılda yaydığı miktara yakın.

Çin’de hızla yayılan corona virüsü ve karbon salınımlarına etkisi

Rapordaki araştırma, yeni yıl festivalinin başlamasından 10 gün sonra iki haftalık dönemdeki emisyonlara baktı ve önceki beş yılın aynı dönemleriyle karşılaştırdı. 2019 yılında aynı dönem için 400 milyon ton karbondioksit salınımı kayıtlara geçerken bu yılki rakamın 300 milyon ton civarı olduğu görülüyor. Bu rakam Analize göre dört yılın en düşük seviyesine düşüğü. Sosyal medyada karşımıza çıkan boş şehir merkezlerinin görüntüleri ve toplu taşıma araçlarının fotoğrafları emisyonlardaki düşüşün kanıtı gibi görünse de, cevap ülke ekonomisini de etkilicek enerji üretiminde. Hükümetin salgını kontrol altına almak için yürürlüğe aldığı yasaklar; petrol rafinerilerinde düşük üretim ve daha az kömür kullanımına etki ediyor.