Son dönemlerde daha çok konsept modeller üzerinden gördüğümüz pod ulaşımı, Cruise Origin ile gerçekçi bir sürdürülebilir ulaşım aracı olacak.

Küresel grupların ve markaların yeni nesil ürün gamlarında merkeze oturttuğu elektrik gücü, beraberinde önemli teknolojileri de getiriyor. Aslında bu durumu yolları kesişen bir arkadaş grubuna da benzetmek mümkün. Sürdürülebilir ulaşım adına kullanılan bu çevreci güç üniteleri otonom sürüş teknolojisiyle aynı paralelde ilerliyor. Nitekim bu son birkaç yıllık sürecin markaların sadece bunun için kendi içlerinde oluşturduğu özel departmanlara sahne olduğunu da biliyoruz. Bu oluşumlardan birisi de General Motors cephesinden gelmişti. Grubun otonom sürüş ve araç paylaşım teknolojilerinin merkezindeki Cruise markası, ilk somut projesini Origin adıyla tanıttı. Gelecekteki araç paylaşım ve pod taşımacılığının da hayatımıza etkisini net şekilde gösteren model, üretime hazır formuyla karşımızda.

1/3

Cruise Origin, şehir içerisindeki sürdürülebilir ulaşım uygulamalarına örnek olacak

Önümüzdeki süreçte filo olarak pek çok şehirde hizmet verecek olan Origin’de tam otonom sürüş deneyimi kolaylıkla ayırt edilebilir niteliklerle kendisini gösteriyor. Sürücü için bir direksiyon ve ya kullanım alanı bulunmayan aracın bu vesileyle 5. seviye otonom sürüş teknolojisiyle donatıldığını da söylemek mümkün. Üzerindeki teknolojik ekipmanlar sayesinde 360 derecelik görüş yeteneğiyle donatılan araçlar, zorlu hava şartlarında bile sorunsuz hizmet verebilmeyi garanti ediyor. Saf elektrikli bir platform üzerine geliştirilen Origin’in şimdilik hiçbir rakamsal verisinin açıklanmadığını da belirtmeden geçmeyelim. Geliştirilecek mobil uygulama üzerinden rezervasyon işlemlerinin yapılabileceği teknolojik altyapıyı da beraberinde getirecek olan projeyle ilgili net detaylar 2020 içerisinde paylaşılacak.