Volkswagen grubunun önemli elektrikli otomobil temsilcilerinden olacak Cupra el-Born, Seat rozetinin tercih edilmemesiyle de dikkatleri üzerine topladı.

SEAT’ın geçtiğimiz yıllarda gerçekleştirdiği yeniden yapılanma kararının ardından tek başına bir marka haline getirdiği Cupra, elektrik kimliğiyle de kısa sürede adından söz ettirmeye başladı. Leon merkezli olan ve oldukça dikkat çekici elektrikli bir yarış otomobiline imza atan bu yeni oluşum, diğer yandan da Formentor gibi kendine özgü modeller de geliştirmeye başladı. Elektrik gücününün gelecekteki yeri konusunda ciddi çalışmalar yürüten Cupra’nın bu konuya daha fazla ağırlık vereceği de yine süreç içerisinde duyurulmuştu.

Nitekim test sürecinde pek çok kez kamuflajlı yalanan el-Born projesi de bunun somut üyelerinden birisi olarak bekleniyordu. Seat markası altında tanıtılacağı düşünülen model için bugün yapılan tanıtım, pek çok kişiyi şaşırtarak doğrudan Cupra rozetiyle geldi. Volkswagen ID.3‘ün kuzeni olarak da nitelendirebileceğimiz Cupra el-Born, 2021 yılında son kullanıcıları için asfaltta hazır olacak.

1/3

Cupra el-Born için paylaşılan ilk teknik detaylar

Bugün paylaşılan ilk detayları üzerinden konuşmaya başlayacağımız el-Born için teknik listenin tamamının yayınlanmadığını ilk aşamada özellikle belirtmek gerekiyor. Lakin bu rakamsal verilerin en önemli ve merak edilenlerinin açığa kavuşmaması anlamına da gelmedi. Araç Volkswagen grubunun diğer üyelerle de paylaştığı MEB platformu üzerine geliştiriliyor. Standart olarak 77 kWh kapasiteli bir bataryaya sahip olduğunu gördüğümüz modelin bu sayede 500 kilometre menzil kat edebileceğini görüyoruz.

İlginizi Çekebilir  Geleneksel otomobilinizi elektrikli otomobile dönüştüren motor kiti

Hızlı şarj da yine beklentileri karşılayacak seviyelerde seyrediyor. Yapılan açıklamaya göre el-Born, 30 dakikalık şarj ile 260 kilometre kat edebilecek batarya doluluğuna getirilebilecek. Performans noktasında ise araçla ilgili paylaşılan tek değer 0’dan 50 km/s hıza erişme süresinin 2,9 saniye aldığı. 0-100 ve diğer rakamsal veriler ise önümüzdeki günlerde açığa kavuşturulacak. Kokpit ve dış tasarım dinamikleriyle de ID.3 ile nispeten benzerlik gösteren Cupra el-Born, bu yılın sonlarına doğru ses getirecek diğer detaylarıyla tekrar karşımızda olacak.