Romanya merkezli üreticinin ilk elektrikli otomobil modeli olma yolunda ilerleyen Dacia Spring, ucuzluk konusunda yine enlerde.

Renault grubunun içerisinde bulunduğu elektrikli otomobil dönüşümü, 2020 itibarıyla hibrit modeller üzerinden başladı. Clio, Captur ve Megane gibi üç ana model üzerine şekillenen süreçte, grubun yükselen markası Dacia da nihayet üzerine düşen payı almaya başlıyor. Geçtiğimiz Romanya merkezli üreticiye yapılacak yatırımla ilgili ipuçları vermeye başlayan Renault yöneticileri, bunun ilk planlamasını konsept model üzerinden gerçekleştirdi. Dacia Spring adıyla tanıtımı gerçekleştirilen ve markasının ilk elektrikli projesi olarak karşımıza çıkan model aslında Renault’nun City K-ZE modelinin farklı bir versiyonu.

1/6

 

İlginizi Çekebilir  "Dünyanın ilk çift yönlü elektrikli otomobil ev şarjı"; Wallbox Quasar

Dacia Spring teknik özellikleri henüz resmiyet kazanmadı

Spring projesinin tanıtımıyla birlikte bazı temel teknik özellikleri görmek isteyenleri şimdilik bir hayal kırıklığı bekliyor. Dacia cephesinin herhangi bir rakamsal veri paylaşmadığı modelin bu eksikliğini halihazırda Çin’de satışta olan Renault City K-ZE üzerinden şekillendirebiliriz. Uzak Doğu pazarında 250 kilometre menzil vadeden bir elektrikli otomobil olarak sunulan model 44 beygir güce ve 119 Nm torka sahip. Bu veriler üzerinden şehir içi odaklı kullanım konusunda gayet yeterli bir modelin bizleri beklediğini söylemek mümkün. Kokpitiyle ilgili şimdilik herhangi bir görselin paylaşılmadığı Spring’in Slim-LED gündüz farları ve genel karakteristik yapısıyla da ilgi çekmesi bekleniyor. Satış süreci için 2021’nin işaret edildiği model, Avrupa’nın en ucuz elektrikli otomobili rozetiyle piyasaya sunulacak