Uzun bir süre gündemde olan ve Datça Yarımadası için önem arz eden Alavara bölgesi sit derecesi düşürülerek yapılaşma için açık hale geldi.

Datça Yarımadası kuzey yakasının doğal sürekliliğini sağlayan Alavara bölgesi için karar verildi. Sit derecesi Sürdürülebilir Koruma Alanına dönüştürülerek yapılaşmaya fırsat sağlandı. Yarımadanın Hassas Koruma Zonu’nun bulunduğu bölgede izin verilen değişiklik, uzun süredir korunan alanın doğallığı ve bütünlüğünü hiç şüphe yokki bozacak. Muğla Çevre Platformu Datça Meclisi bu karara karşı imza kampanyası başlattığını duyurarak bu kararın ne gibi olumsuz sonuçlar doğuracağını açıkladı.

Datça Alavara Koyu’nda belirtilen alanlar Kontrollü Kullanım Alanı Statüsüne düşürüldü

Muğla Çevre Platformu Datça Meclisi’nden Güngör Erçil; “Bu karar telafisi imkânsız sonuçlar doğuracak” dedi. Resmi Gazete’de de yer verilen kararla ilgili, Nitelikli Doğal Koruma Alanı olarak belirtilen alanlar turizm tesis yapıları için açık hale gelecek. Ayrıca bu kararla birlikte, Sürdürülebilir Koruma ve Kontrollü Kullanım Alanı statüsüne düşürülerek madencilik faaliyetlerinin önü de açıldı. Erçil; “Datça Yarımadası’nın doğasına gerçekten büyük bir kötülük yapmak için hedef seçmek isteseniz, Alavara’dan daha iyisi olamazdı” dedi.

Bölgeyle ilgili açıklamalarına devam eden Erçil; “Alavara Koyu en özel yerlerden biri. Bölgenin ekolojik yapısına ciddi boyutlarda zarar vererek, telafi edilmesi imkânsız sonuçlar doğuracak. Doğal yaşamın sürekliliğini ortadan kaldıracak bir yere dönüşecek. Sürdürülebilir Koruma ve Kontrollü Kullanım Alanı statüsüne düşürmek demek hiçbir kısıtlama olmadan yapılaşmanın olacağı anlamına geliyor. Bu statüyü verdiğinizde maden bile aranabiliyor, işletilebiliyor. Etkileri yarımadanın bütününü etkilemeye dönüşebilir. Sürdürülebilir Koruma ve Kontrollü Kullanım alanı statüsüne yer verilmeyen, Nitelikli Doğal Koruma Alanı ve Kesin Korunacak Hassas Alan statülerine göre düzenlenmiş yeni bir karar alınarak ilan edilmesini talep ediyoruz.” ifadelerini kullandı.” Erçil, Yarımada’nın felaketle karşı karşıya kalmaması için sürecin takipçisi olacaklarını ve mücadelerine devam edeceklerini vurguladı.