10. yılını geride bırakmaya hazırlandığımız Deepwater Horizon petrol felaketiyle ilgili yayınlanan son araştırma kaygıları artırıyor.

İnsanlık, tarih boyunca çevre odaklı pek çok felaketle gündeme geldi. Lakin pek azı 2010 yılında Meksika Körfezi‘nde meydana gelen Deepwater Horizon kadar etkili oldu. Amerikan tarihinin belkide en büyük çevre felaketi olarak kayıtlara geçen, pek çok kişinin 2016 yılında aynı isimle beyaz perdeye yansıyan filminden öğrendiği felaket, bölgede petrol çalışması gerçekleştiren 11 işçinin de hayatına mâl oldu. BP tarafından işletilen tesisten Meksika Körfezine, olayın devam ettiği 87 gün sonunda yaklaşık milyon galon ham petrolün sızdığı kayıtlara geçmişti. Bölgedeki su kalitesini ve vahşi yaşamda tahmin edilemez bir hasara neden olan sızıntıyla ilgili geçtiğimiz günlerde yayınlanan yeni rapor ise, zararın daha önce paylaşılandan çok daha fazla olduğunu ortaya çıkarttı.

Deepwater Horizon etkisinin detaylanması için çok detaylı çalışma yapıldı

Science Advances tarafından yayınlanan araştırmada, felaketin olduğu dönemde hesaplanma yöntemi olarak kullanılan uygu görüntülerinin net sonuçları vermediğine dikkat çekildi. Çalışmanın yazarları, tesisteki sızıntının ifade edilenden yüzde 30 oranında daha büyük olduğuna işaret ediyor. Bulguları destekleyen ise kirlililik etkilerinin Meksika Körfezi’nden Texas ve Florida‘nın doğusunda yer alan sahillerde elde edilen veriler olduğu ifade edildi. Güncel sonuçları ve resmi tahminler arasındaki tutarsızlığın küçük petrol birikintilerilerinin genellikle uydu görüntülerinde tespit edilemediğini de vurgulayan araştırmacılar net verileri elde etmek adına üç boyutlu bilgisayar simülasyonları kullanarak petrol sızıntısını en ufak modellemelerine kadar analiz etti.


Geride bıraktığımız 10 yıllık süreç içerisinde yaşanan kazanın sorumlusu olarak doğrudan BP gösterildi. Transocean tarafından yayınlanan raporlarda ise, marka yetkililerinin bölgedeki araştırma ve petrol çıkartma operasyonlarının riskini doğru şekilde analiz edemediğine işaret edildi. Projenin zemin ve kapatma tedarikçilerinden Halliburton, BP’nin kuyuyu kapatmak için kullandığı çimento bileşenini yeterince test etmediğine vurgu yaptı. Olayların ardından dönemin Amerikan Başkanı Barrack Obama‘nın yönlendirdiği araştırma ekibi de ihmallere işaret etmişti. 211 milyon dolarlık bir tazminat ödemek zorunda kalan BP’nin Amerika operasyonları da durma noktasına gelmişti. İngiltere merkezli petrol şirketi yayınlanan bu son araştırmayla ilgiliyse şimdilik sessizliğini koruyor.