Delta Havayolları, küresel ticaretinden kaynaklanan tüm karbon emisyonlarını azaltmak için önümüzdeki 10 yıl içinde 1 milyar dolarlık yatırım planını açıkladı.

Delta, küresel işlerinden kaynaklanan tüm karbon emisyonlarını azaltmak için önümüzdeki 10 yıl içinde 1 milyar dolarlık taahhüt sözünü vererek karbon nötr olma yolunda adım atan ilk ABD havayolu şirketi olmayı hedefliyor. Birlemiş Milletler‘in uçaklardan kaynaklı karbondioksit emisyonlarının 2050 yılına kadar üç kat artacağı uyarısında bulunması ve Delta’nın açıklamasından sonra diğer havayolu şirketleri üzerinde bir baskı oluşturabilir. Uluslararası Temiz Ulaşım Konseyi’nin yaptığı araştırmaya göre, havayolu şirketlerinin yaydığı karbondioksit 2013‘ten 2018‘e kadar yüzde 32 arttı.

Delta Havayolları ve ilk karbon nötr havayolu şirketi olma hedefleri

Delta havayolu şirketinin karbon nötr olma hedefine ulaşmak için çabalarını özetledi;
-Şirket jet yakıtı kullanımını azaltarak ve verimliliği artırarak karbon ayak izini azaltmaya çalışacak.
-Ormancılık, sulak alanları ve otlak alanları koruma, deniz ve toprakta kirliliğe neden olan emisyon teknolojilerini engelleyecek programlara yatırım yaparak, karbon emisyonlarını dengede tutmaya çalışacak.
Karbon ayak izini azaltmak için çalışanları, tedarikçileri, küresel ortakları, müşterileri, meslektaşları, yatırımcıları ve diğer paydaşları ile koalisyonlar arayacak.

Delta Genel Müdürü Ed Bastian; Çevresel sürdürülebilirlikten odaklı tek bir çözüm olmadığını biliyoruz. Konuların derinliklerine inecek ve işimizin her köşesini inceleyeceğiz.