Bilimsel araştırmaların temelinde giderek daha önemli bir yer edinen çevre dostu buluşlar, bu kez de farklı bir yöntemle kitin üretilmesini sağladı. Peki nedir bu madde ve ne işe yarar gelin birlikte öğrenelim.

Dayanıklı doğal malzemelerin başında gelen kitin (ve türevi Ketosan) son yıllarda büyük ilgi görüyor. Deniz kabuklularında bulunan madde, bir kez işlendikten sonra birçok kullanıma sahip olan doğal bir polimer. Şimdilerde, bilim adamları deniz kabuklularından kitin çıkarmak için meyve atığına dayalı bir fermantasyon süreci geliştirdiler ve üstelik bu teknik sayesinde daha kalitelisini elde edebildiklerini keşfettiler.

Kitin maddesi; doğal olmayan diğer maddelere kıyasla, biyolojik olarak parçalanabilen, biyouyumlu ve çöp olacak deniz ürünleri atıkları için de kullanım alanı sağlıyor. Son zamanlarda yapılan çalışmalar sonucunda; kompostlanabilir gıda ambalajı, sargı bezleri ve hatta kendi kendini onaran araba boyası gibi ürünlerde de kullanılabileceği görüldü.

1/1

Yeni Bulunan Yöntemle Kitin Üretiminin Ayrıntıları

Tipik olarak kitin, bir asit işlemi yoluyla kabuklardan çıkarılıyor. Singapur’daki Nanyang Teknoloji Üniversitesi‘ndeki araştırmacılara göre; bu pahalı bir yöntem, çok fazla elektrik tüketiyor ve su yollarına giren zehirli atık ürünler üretebiliyor. Daha yeşil bir alternatif arayan bilim adamları, karides kabuklarını çeşitli bakteri ve meyve atıklarıyla birleştirmeyi denediler. Bu düşüncenin kaynağında; meyveden gelen glikozun fermantasyon sürecini artıracağı ve kabukların kimyasal olarak parçalanacağı, böylece maddenin kolayca çıkarılabileceği vardı.

İlginizi Çekebilir  Fazla enerji kullanımını önlüyor; Sürdürülebilir mutfak için akıllı yemek termometresi

Üzüm posası, elma, mango, muz kabukları ve ananas çekirdekleri dahil olmak üzere toplam 10 farklı meyve atığı kullanılarak araştırma yapıldı. Tekniğin oldukça etkili olduğu kanıtlandı ve toplanan kitinin analiz edildiğinde, yüzde 98.16’lık bir “kristallik indeksine” (bu bir saflık ölçüsüdür) sahip olduğu görüldü. Buna karşılık, geleneksel yöntemle elde edilen örnekler sadece yüzde 87.56’lık bir endekse sahipti.

Profesör William Chen,”Araştırmamız sadece daha kaliteli kitin değil, aynı zamanda daha sürdürülebilir ve çevre dostu bir süreç de sağladı.”

Baş araştırmacı Profesör Chen yaptıkları araştırmayı, “Çeşitli meyve atığı türleri iyi sonuçlar verirken, kırmızı üzümlerin posasından alınan şeker en iyi performansa sahipti. Bu yöntem; aynı zamanda sanayi ölçeğindeki işletmeler için düşük maliyetli bir yöntemdir, bu da maliyetlerini azaltmak isteyen şarap imalathaneleri için potansiyel bir alan olabilir ve aynı zamanda atıklarını geri dönüştürmelerine de imkan tanır.” sözleriyle yorumluyor.