Bugün Dünya Deniz Kağlumbağaları Günü, her yıl 16 Haziran’da kutlanan bugün son dönemlerdeyse tatsız gelişmelerin gölgesinde geçiyor.

Yapılan araştırmalara baktığımız da 7 türden 6’sı tehlike altında olduğunu görüyoruz. Bu türlerden İribaş deniz kaplumbağası(Caretta caretta) ve Yeşil deniz kaplumbağası‘nın (Chelonia mydas) Türkiye ve Akdeniz’de yuvaladığı görülüyor. IUCN (Dünya Doğayı Koruma Birliği) tarafından hazırlanan Kırmızı Liste’ye göre Deri Sırtlı deniz kaplumbağası (Dermochelys coriacea) ve Yeşil deniz kaplumbağası tehlike altında.


İlginizi Çekebilir  Koronavirüs etkisi; nadir kaplumbağa türleri ile ilgili sevindiren gelişme

Deniz Kaplumbağaları için kampanya devam ediyor

Aslında çok fazla yumurtlayabilen deniz kaplumbağaları, doğal ve doğal olmayan birçok sebeplerle uzun yaşayamamaktadır. Bunlarında en önemli sebepleri, yumurtadan çıkan yavru deniz kaplumbağalarının yırtıcı hayvanlar tarafından avlanılması, suya girdikten sonra diğer deniz hayvanları tarafından da kolayca yem olması yaşamaları önündeki doğal engeller olarak karşımıza çıkıyor. Doğal olmayan nedenler ise; iklim değişikliğinden kaynaklı ısınan okyanus suları bu ve diğer deniz canlılarının yaşam habitatlarını yok ediyor. Aslında birçok olumsuz durumun nedeni biz insanlardan başkası değil.

İlginizi Çekebilir  Okyanuslarda gelinen son nokta; bu kez yengeçler tehlikede

Plastik kirliliği, bilinçsiz avlanma, yumurtlama mevsimlerinde kumsalları işgal eden bizler bu türler için tehlike oluşturuyoruz. Yeşil deniz kaplumbağası ve İribaş deniz kaplumbağası’nın yumurtlama alanlarından biri Adana yer alıyor. Ancak Adana Yumurtalık ilçesinde yapımı devam eden Hunutlu Termik Santrali bu türleri ve doğayı tehdit ediyor. İskenderun Körfezi’nde yer alan diğer kömürlü termik santral inşaatı bu türlerin yuvalama alanlarına yakın olması sebebiyle Hatay 1. İdare Mahkemesi tarafından iptal kararına varıldı. Ancak Hunutlu Termik Santrali inşaatı hala devam ediyor. Change.org’da başlatılan #AdanayaTemizHava kampanyasına destek olarak hem deniz kaplumbağalarını hemde doğayı ve birçok insanı koruyabilirsiniz.