Antalya’nın Alanya ilçesinde nesli tükenmekte olan deniz kaplumbağası yuvalarının bulunduğu sahil iş makineleriyle dağıtıldı.

Antalya’nın Alanya ilçesindeki Yeşilöz sahiline her yıl yumurtalarını bırakan caretta caretta yuvaları zarar gördü. Yeşilöz sahiline Sahili’nde korumaya alınan yuvalardan 4’ünün üzerinden iş makinesi geçerek yumurtalara zarar verdi. Olayı görenler deniz kaplumbağası yuvalarında zarar gören yumurtaların, orada bulunan köpekler ve kargalar tarafından yendiğini belirtti. Çevreciler ve hayvan sevenler duruma tepki gösterirken olayla ilgili şikayette bulundu.

1/3

Deniz Kaplumbağası yuvalarının bulunduğu sahiller bir doğa turizmi

ALÇED Başkanı Şerefnur Kayhan, o bölgede herhangi bir çalışma, inşaat, kum alma gibi bir durum olmadığı halde bir iş makinesinin yuvaları dağıttığını belirterek, bunun bir ‘katliam’ olduğunu söyledi. Başkan Kayhan; “Yeşilöz sahilinde ayrı bir katliam yaşadık. Nedenini bilmiyoruz. Bir iş makinesinin hemen hemen 6-7 caretta yuvasının olduğu alanda hiçbir şey yapmadan sahili dolaşması sonucunda 4 yuvamız zarar gördü.” dedi.

Sözlerine devam eden Kayhan; “Kum alıyorlar desek kamyon yok. Başka bir şey zaten yok. Bir inşaat, bir bina yok, bakir bir alan. Orada ne yapar, neden girer bilemiyoruz. Kirlilik çok vardı orada. ‘Onları toplamak için mi geldi’ dedik ama niye çevrilmiş yerlerin üzerinden geçerek. Yuvalar, yumurtalar zarar gördükten sonra yetişebildik maalesef. Köpekler tarafından nasıl yenildiği de videolardan belli. Bu bir katliam. İnsanlar nasıl öldürülüyorsa hayvanlar da o şekilde öldürülüyor demektir” dedi.

İlginizi Çekebilir  Başları belada; Dünya Deniz Kaplumbağaları Günü'nde gerçekleri biliyor muyuz?

Caretta carettaların sahillerimize gelmesini bir doğa turizmi olarak nitelendiren Kayhan; “Korumamız lazım, üstelik deniz kaplumbağası, nesli tükenmekte olan bir hayvan. Ben her zaman söylüyorum Orman Bakanlığımız tarafından gündeme getirilen doğa turizmi zaten bu sahil şeridinde mümkün olacaktır. Burası da bir Dalyan olabilir. Rehabilitasyon merkezi, böyle bir imkan bulduğumuzda en yakın sürede Alanya’da da kurabileceğiz. Bu da zaten alternatif bir turizmdir, doğa turizmidir. Ulaşamadığımız yerlerde, bu sene çok çıktığı için kafeslerimiz yoktu ama sağ olsun o bölgedeki arkadaşımız kargılarla çevirdi orayı. Bunu bile bile yapmak insanlık değil. Çünkü biliyorsunuz ki bunlar uzun süre sonra tekrar buraya gelip yumurtluyor ve 1500 caretta veya diğer deniz kaplumbağalarının sadece bir veya en fazla ikisi yaşayabiliyor, üremesi halinde de yine aynı sahili buluyor. Bu da bir alternatif turizm diyoruz bunları korumamız lazım.” dedi.