Birleşik Arap Emirlikleri’nde ziyaretçilere açılan jeoloji parkı, antik çağ ve fosillerle olan bağlantılarıyla meraklılarını bekliyor.

Dünyanın pek çok noktasından gelen alarm niteliğindeki gelişmeler dört bir yanımızı sarsa da, hala gelinen noktayı daha ciddi şekilde anlatabilme ihtiyacı da net şekilde karşımızda duruyor. Farkındalık yaratma adına birçok alanda aktivistler tarafından yapılan çalışmalara da son dönemlerde çok daha sık şekilde şahit oluyoruz. Geçtiğimiz ay içerisinde eski bir çelik fabrikasının sürdürülebilir mimariye dikkat çekmek adına sanat galerisine dönüştürülmesi hala aklımızdaki yerini korurken, benzer felsefe odaklı başka bir proje için bu kez rotamızı Birleşik Arap Emirlikleri‘ne kırıyoruz. İnşaat süreci geçtiğimiz günlerde biten ve Şarika bölgesinde hizmete açılan bu jeoloji parkı, bir dönem orada olan deniz kestanelerinin izlerini günümüze taşıyor.

1/3

Buhais Jeoloji Parkı, içerisinde farklı hizmetleri barındırıyor

Tasarım ve projelendirilme süreci İngiltere merkezli Hopkins Architects tarafından gerçekleştirilen park beş farklı binanın bir araya gelmesinden oluşuyor. Tasarım sürecini, bölgede bulunan ve fosilleşmiş deniz kestanelerine benzetmek üzerine kuran mimar ekibinin ilhamı yaklaşık 65 milyon yıl geriye dayanıyor diyebiliriz. Eskiden bir ova olduğunu gördüğümüz bölgede deniz fosillerinin yanı sıra Taş, Tunç Çağı ve Demir Çağı‘na ait antik mezar yerlerinin olduğu da dikkat çeken detaylar arasında.

1/4

Kapsül şeklindeki tasarlanan binaların içerisine de en az dış bölümü kadar ilgi çekici bir mimari yapıya sahip. İç kısmında bölgeye özel parçaların gösterime açıldı sergi alanlarıyla ziyaretçilerini karşılayan parkta, tiyatro ve yiyecek-içecek hizmeti veren bir bölüm de düşünülmüş. Bölgede yakınlarında yer alan antik mezarlıklar başta olmak üzere farklı turistik yürüyüş parkurlarıyla entegre olarak konumlandırılan jeoloji parkının bu yıl içerisinde yoğun ilgi görmesi bekleniyor.