Güney Kore merkezli bir ekip tarafından geliştirilen dondurulmuş gıda etiketi, ürünün maruz kaldığı sıcaklığa göre tepki gösterecek.

Her ne kadar tercih edilmemesiyle ilgili pek çok yerde karşımıza uyarıları çıksa da, bugün dondurulmuş gıda endüstrisi hayatın büyük bir alanını kaplıyor. Büyük restoran zincirlerinin de olmazsa olmazı arasında yer alan sektörde meyve, sebze ve et ürünleri gibi temel niteliğindeki gıdaların her çeşidini bulmak mümkün. Peki, yoğun çalışma hayatı sebebiyle pek çok tüketicinin pratikliğinden ötürü tercih ettiği ürünlerin geçmişini ne kadar biliyoruz? Nitekim karşımızda, çözüldükten sonra tekrar dondurulmuş olduğunu çıplak gözle ayırt edemeyeceğimiz bir ürün var. Bunun üzerine çalışmalar gerçekleştiren Kore Kimyasal Teknoloji Araştırma Enstitüsü‘nde çalışan bir grup bilim insanı, dondurulmuş ürünlerin paketleme sürecinden itibaren maruz kaldığı sıcaklığı tüketiciler için görünür yapan bir akıllı etiket geliştirdi.

1/2
İlginizi Çekebilir  Mutfakta israfın önüne geçen gıda kapsülü; Bubble Food Tracker

Dondurulmuş gıda etiketi için çalışmalar kapsamlı şekilde tamamlandı

“Güvenlik etiketi” olarak da nitelendirilen ürünün arkasında önemli bir çalışma yatsa da prensibi aslında oldukça basit. Etiket içerisinde nanofiber filmlerden faydalanan araştırmacılar, bu filmlere maruz kaldığı sıcaklıklara tepki gösterecek şekilde yer veriyor. Yani eğer bu etiket belirli bir sürede olmaması gereken bir sıcaklığa maruz kalırsa, içerisinde barındırdığı ipliklerin yapısı çökmeye ve erimeye başlıyor. Bu işleyiş sayesinde, tasarlanan görüntü önden görünür hale geliyor ve tüketiciler gıda ürünlerinin bozulup bozulmadığını bu görünür yapının saydamlık derecesine göre anlayabiliyor. Çalışmalarda dondurulmuş ürünlerin oda sıcaklığı baz alınarak etiketlendiğini de belirtmeden geçmeyelim.

Çalışma ekibinden Dr. Dongyeop Oh; “Etiketleri kandırmak mümkün olmayacak. Yani ürün bir kez oda sıcaklığına maruz kalıp etiket tepkimeye cevap verirse, siz bunu tekrar soğutmaya veya dondurmaya çalışsanız bile orijinal durumuna geri döndürülemeyecek. Manipülasyon için neredeyse hiç boşluk yok.”

Araştırmacılar, bu nanofiber filmin oda sıcaklığına maruz kaldığında şeffaf olması için gereken süreyi kontrol etmenin bir yolunu bulmuş durumda. Bu da aslında her yiyecek için bozulma sürecini etkileyen sıcaklığın bir anlamda kodlanabilmesi demek. Çalışmanın detaylarında her etiketin en az 30 dakika ve en fazla 24 saat oda sıcaklığına maruz kaldıktan sonra şeffaf olacak şekilde tasarlandığını görüyoruz. Bu teknik, kullanılan nanofiber bileşimi ve kalınlığı kontrol edilerek gerçekleştiriliyor. Maliyet olarak da oldukça uygun olduğu söylenen etiketlerin kısa süre içerisinde hayatımızda olmaması için hiçbir neden yok.