1945-1966 yılları arasında bir konut mimari deneyi olarak oldukça ses getiren ‘case study’ evleri, günümüz mimarisinde yeniden hayat buluyor.

Mimar ve endüstriyel tasarımcı Marc Thorpe, Hollywood Hills‘de  1950’lerin ve 60’ların takdir gören ‘case study’ evlerine ithafen bir yapı tasarladı. “Case Study 2020” veya diğer adıyla ”CS-2020 Evi” Los Angeles manzarasını yukarıdan seyretmek ve çevredeki manzarayı mülkün içine getirmek için tasarlandı. Geleneksel modern mimari akımını benimseyen yapı; beton, çelik, ahşap ve camdan inşa edildi.

1/9

Hollywood Hills’teki Özel Mimari Yapının Detayları

Ev üç ana alandan oluşan bir plan içeriyor: Yaşam, uyku ve galeri. Koridorlar ve boş alanlar birbirine bağlanarak, planlanan alanları oluşturuyor. Geçitler, dış verandadan iç koridora sorunsuz bir şekilde uzanarak konutun sınırlarını bulanıklaştırıyor. Marc Thorpe, bu sıradışı tasarıma sahip yapıyı “Bağlantılar, detaylar ve aydınlatma, girinti ve kemerler kullanılarak gizlenmek üzere tasarlandı.” şeklinde yorumluyor.

İlginizi Çekebilir  Çevre Dostu Mimari Örneği; D'entrecasteaux Evi

Thorpe; Mimari, fiziksel ve algısal görünmezlik eylemidir.”

Birbirine bağlanan geçitlerin buluştuğu iç bahçeler, çevredeki manzarayı konutun içine getirmek için bir başka fırsat sunuyor. Thorpe mimariyi, “Mimari; algısal olarak yarı saydamlığı, minimum malzemeyi, fiziksel olarak ise; güneş, su hasadı ve kompostlama gibi şebekeden bağımsız sürdürülebilir sistemleri kullanarak hayat bulan fiziksel ve algısal görünmezlik eylemidir.” sözleriyle tanımlıyor.