Geçtiğimiz yıllarda petrol ve fosil yakıt odaklı finansman sağlamayacağını söyleyen Dünya Bankası, Guyana içerisindeki faaliyetleriyle tepkilerin odağında.

Küresel ısınma sorunu nedeniyle son yıllarda düzenlenen toplantıların sayısı artık hesabını yapamayacağımız kadar fazla. Dünya devletlerinin bir araya gelerek imzaladığı ve bu yıl içerisinde yükümlülükleri başlayan Paris İklim Anlaşması bunlar arasında en bilineni. Söz konusu içerisinde yaşadığımız, nefes aldığımız dünya olmasına rağmen burada bile sözlerin tutulmadığı ortamlarla karşılaşma sürecimiz de devam ediyor. 2017 yılında gerçekleştirdiği bildiride fosil yakıt odaklı hiçbir yatırıma ve çalışmaya destek vermeme planını duyuran Dünya Bankası, geçtiğimiz günlerde bunun aksi bir hamleyle gündeme geldi. Guyana merkezli olarak gerçekleştirilecek petrol çıkartma işlemleri için 55 milyon dolarlık ödenek sağladığına dair detayların olduğu kurum, tepkilerin odağında.

İlginizi Çekebilir  Deepwater Horizon felaketiyle ilgili yeni araştırma; zarar tahmin edilenden fazla

Dünya Bankası ve Guyana petrol rezervleri konusu yetkililer tarafından eleştiriliyor

Dilerseniz Dünya Bankası’nın bu sürecinden önce konunun diğer merkez muhattabı olan Guyana’dan biraz bahsedelim. Bir Latin Amerika ülkesi olan 780.000 nüfuslu Guyana için petrol gündemi aslında çok yeni. Kısa süre önce rezervlerin keşfedildiği ülke sınırları içerisinde 2020 ve 2021 yılı petrol çıkartma çalışmalarının milat dönemi olacak. Elbette bu süreç ülkenin ekonomisi ve hükümeti için inanılmaz bir şans olarak nitelendiriliyor. Uluslararası Para Fonu IMF‘nin yaptığı açıklamalarda ülken ekonomisinin sadece bu yıl yüzde 86 büyümesi bekleniyor. Bununla birlikte Guyana, Suudi Arabistan’ı da geçerek dünyada kişi başına en fazla petrol düşen ülke olarak kayıtlara geçmeye hazırlanıyor.

Kıdemli Danışman Heike Mainhardt; “Dünya Bankası’nın Guyana’daki petrol gelişimine kamu yardımı yapması Paris iklim anlaşmasına bağlılığıyla büyük bir çelişki. Gerçekten şaşkınım.”

Latin Amerika’da resmi dilin İngilizce olduğu tek ülke olarak da kayıtlar karşımıza çıkan Guyana’nın küresel şirketler için bir anda ne kadar önemli bir hal alacağını artık biliyoruz. Nitekim bunu Dünya Bankası’nın petrol ve gaz üretiminin doğrudan finansmanını durdurma sözü vermesine rağmen bu adımı atmasından anlamak mümkün. Yapılacak 55 milyon dolarlık desteğin ilk ayağı 20 milyon dolar olarak karşımıza çıkıyor. Bu paranın Guyanlı petrol ve gaz yetkililerinin eğitimi ve maaş ödemelerinin yapılması için kullanılması bekleniyor. Ülkedeki bankacılık ve sigorta sektörlerini yenilemek içinse ödemenin ikinci ayağı olan 35 milyon dolar sağlayacak.

Avukat Melinda Janki; “Dünya Bankası Guyana’yı sonu felakete varacak bir kalkınma yoluna itiyor”

Yaklaşık iki yıl önce gerçekleşen rezerv keşfinin ardından Guyana’nın Amerika merkezli ExxonMobil
ve Hess’in ardından Çin devletine ait CNOOC ile birlikte denizde petrol arama çalışması için görüşmeler yaptığı biliniyor. Olası senaryoların gerçekleşmesiyle birlikte ülke, dünyanın en büyük petrol üreticilerinden birisi olacak. Bu da 2020 yılında yaklaşık 270 milyon dolar olması beklenen hükümet gelirinin katlanması ve 2018’de yaklaşık 3,9 milyar dolar olan yurt içi hasılanın on yıl içinde yaklaşık 10 milyar dolara ulaşması demek. Söz konusu Stabroek Block petrol sahasının gelişimi için Dünya Bankası’ndan bir yetkilinin finansman sağlanmadığına dair yaptığı açıklama ise sürecin çok yönlü bir denklemi de beraberinde getireceğini gösteriyor.