Kaliforniya Çevre Grubu, Coca-Cola, Pepsi, Nestlé ve diğer büyük şirketlerin plastik kirliliği artırdığı ve tüketicileri plastiğin geri dönüştürülebilirliği konusunda yanılttığı için dava etti.

San Mateo ilçe yüksek mahkemesinde açılan dava, plastik kirliliği merkezinde  artışa sebep olan şişeleri ve torbaları satan şirketlerin çevreye zarar vermekten sorumlu tutulması gerektiğini savunuyor. Davayı açan Earth Island Institute, okyanuslara her yıl giren 8 ila 20 milyon tonluk plastiğin önemli  miktarının, büyük ölçüde tek kullanımlık plastik ambalajların olduğunu ve sebebinin çoğunlukla birkaç şirketten oluştuğunu söylüyor.


İlginizi Çekebilir  Havai'nin olağanüstü biyoçeşitli plajlarından plastik plajlarına

Plastik kirliliği ile ilgili şeffaf bir süreç yürütülmüyor

Davada, plastik kirliliğe neden olan şirketlerin, dünyaya ve okyanuslara verdiği zararı gidermek için ödeme yapmasını talep edildiğini görüyoruz. Ayrıca şirketlerin geri dönüştüremedikleri ürünleri geri dönüştürülebilir olarak durdurmalarını talep ediyor. Earth Island Enstitüsü Genel Nüdürü David Phillips; “Şirketler, insanlara etiketlerde geri dönüştürülebilir olduğunu söylediklerinde, bu şeylerin geri dönüştürülmediğini çok iyi biliyorlar. Bu yüzden plastik kirliliğe neden olan şirketlerin bu sorumluluğu üstlenmeleri ve gerekeni yapmaları lazım.” açıklamalarında bulundu. Break Free From Plastic grubu ile çalışan 72 bin gönüllünün yaptığı uluslararası bir denetimde, plaj temizlemelerinde toplanan plastiklerin çoğunluğunun 10 şirketten oluştuğu göze çarpıyor.

Listeye baktığımızda aslan payının Coca-Cola, Pepsi, Nestlé, Clorox, Crystal Gayzer, Mars, Danone, Mondelēz International, Colgate-Palmolive ve Procter & Gamble gibi isimlere ait olduğunu görüyoruz. Diğer alkolsüz içecek üreticilerini temsil eden Amerikan İçecek Derneği Sözcüsü William M Dermody Jr; “Plastik atıklar düşünceli çözümler gerektiren dünya çapında bir sorun. Amerika’nın içecek şirketleri, yeni plastik kullanımımızı azaltarak, şişelerimizin toplanmasını artırmak için yatırım yaparak, amaçlandığı gibi yeni şişelere dönüşebilmeleri için anlamlı politikalarla harekete geçiyor.”  açıklamalarını yaptı.

İlginizi Çekebilir  Coca-Cola'dan tartışma yaratan plastik şişe açıklaması

2050 yılına kadar plastik kirliliğinin okyanustaki balıklardan daha ağır basacağına dikkat çeken detaylar arasında. Geçmiş çalışmalar, plastiğin sadece yüzde 10’unun geri dönüştürüldüğünü gösterdi. Ancak David Phillips; “Bu rakamların tekrar güncellendiğinde, muhtemelen sadece yüzde 5’inin geri dönüştürülenebilir olacağını ve şirketler ürettikleri plastiklerin aslında ne kadarının geri dönüştürüldüğünü açıklamak zorunda kalacaklar.” ifadeleriyle gelinen noktaya işaret etti.