Yenilenebilir enerji kaynaklarına rekabeti katlayacak ve iklim sorunlarına çözüm olabilecek çevre dostu enerji şirketi SGH radarımıza girdi.

Kaliforniya merkezli küresel bir enerji şirketi olan SGH2, atık sorunumuz için çok umut verici bir çözüme sahip olabilir. Dünyanın en büyük çevreci hidrojen tesisi plastikten kağıda ve tekstile kadar birçok ürünü hidrojen üretmek için kullanıyor. Çünkü atık hammaddeleri hidrojen üretme ve kullanma süreci, diğer en çevreci yöntemlerden daha çevreci olmakla birlikte maliyet olarakta en tasaaruflusu kadar tatmin edici seviyelerde.

1/3

Çevre dostu enerji şirketi SGH, iklim sorunlarına çözüm olabilir

Şirket, 2023 yılına kadar tam faaliyette olmayı planladığını ve dünyanın en büyük çevreci hidrojen üretim tesisine ev sahipliği yapacağını duyurdu. SGH2, Kaliforniya’nın Lancaster tesisinde 11 bin kilograma kadar günde 3,8 milyon kilogram çevreci hidrojen üretebilecek. Bu da demek oluyor, dünyanın herhangi bir yerinde faaliyet gösteren diğer çevreci hidrojen tesislerinden yaklaşık üç kat daha fazla. Tesis yılda 42 bin ton geri dönüştürülmüş atığı işleyecek ve geri dönüştürülebilir hammadde tedarik edeceğini garanti ediyor. Ayrıca düzenli depolama alanı maliyetlerinde de ton başına yaklaşık 50 ila 75 dolar tasarruf sağlayacağını belirtti.

İlginizi Çekebilir  Yenilenebilir enerji kaynağına alternatif yağmur damlacıkları

Koronavirüs kriziyle başa çıkmaya çalışırken, daha iyi bir gelecek sağlamanın yollarını da aramaya devam ediyoruz. Bu alanda yenilenebilir enerjinin, dairesel bir ekonominin daha iyi bir yol olduğunu görüyoruz. Rex Parris; “Hidrojen üretmek, hava kalitesi ve iklim sorunlarımızı çözmekle kalmıyor, plastik kirliliği ve atık sorunlarına da daha çevreci çözüm sunuyor. Ayrıca tüm bunları diğer çevreci enerji üreten şirketlere göre daha az maliyetle yapıyor.” Hidrojen, tüm uygulamalarda doğal gazı azaltabilir ve potansiyel olarak kullanılabilir. Bloomberg yeni enerji finansmanı, temiz hidrojenin fosil yakıtlar ve endüstriden kaynaklanan küresel sera gazı emisyonlarının yüzde 34’ünü azaltabileceğini belirtti.