AeroTEC ve magniX şirketlerinin ortaklığıyla gerçekleştirilen projeyle, yolcu kategorisinde dünyanın en büyük elektrikli uçağı rozetini beraberinde getiriyor.

Kara ulaşımında otomobil, motosiklet ve bisiklet gibi tüm araçlar üzerinden kendisini hissettiren elektrik dönüşümü havacılık ve denizcilik sektörüne de nüfuz ediyor. Emisyonsuz ulaşımın kilit rolünü taşıyacak olan uçaklar için de hava yolları şirketlerinin karbon nötr olma üzerine dev yatımılarına 2020 yılı itibarıyla çokça şahit olduk. Şimdi de dokuz koltuklu Cessna, ilk uçuşunu başarıyla tamamlayan dünyanın en büyük elektrikli uçağı (ticari yolcu sınıfında) olarak endüstrinin geleceği konusunda önemli bir mesaj veriyor. AeroTEC ve magniX şirketlerinin ortaklığıyla hayata geçirilen projenin önümüzdeki süreçte ticari kullanım için de umut vadediyor.

1/2

Dünyanın en büyük elektrikli uçağı 30 dakikalık uçuş gerçekleştirdi

Havacılık sektörü için önemli bir kilometre taşı olarak kayıtlara geçen bu uçuşta kullanılan uçağın öne çıkan teknik verileri de paylaşıldı. Üzerinde taşıdığı elektrik motorunun 750 beygir güç ürettiğini gördüğümüz uçak, ticari amaçla hizmet veren yolcu uçağı sınıfında zirveye oturuyor. Başarılı olarak kayıtlara geçen uçuş süresinin 30 dakika oluşu da altı çizilmesi gereken noktalar arasında.

İlginizi Çekebilir  Emisyonsuz ulaşımın devler ligi; elektrikli tır Nikola Tre hakkında bilmeniz gerekenler

Proje için standartta içten yanmalı motorların bulunduğu Cessna 208B Grand Caravan’ın dönüştürüldüğünü de meraklıları için parantez içerisinde vermeden geçmeyelim. 16 metrelik kanat açıklığına sahip olan uçağın bu dönüşümün ardından eCaravan adıyla anılmaya başlanacağı da detaylar arasında karşımıza çıkıyor. MagniX şirketi tarafından geliştirilen magni500 dönüşüm sisteminin önümüzdeki süreçte diğer şirketlere de sunulması planlanıyor. Biz de benzer gelişmelerin Türkiye’de karşımıza çıkmasını umuyoruz.