Hafifliği kadar performans verileriyle de öne çıkan Pressed E-Bike, entegre batarya sistemine sahip dünyanın en hafif elektrikli bisikleti rozetini sonuna kadar hak ediyor.

Bisiklet kullanımını hobinin bir adım üzerine taşıma yolunda adım atmaya başlayan meraklıların karşısına kademeli olarak hafiflik kriteri çıkacaktır. Adeta ayrı bir yarış dinamiğini beraberinde getiren bu arayışla birlikte gidon, gidon boğazı, sele borusu, jant seti hatta kullandığımız pedalların gramajları bile en ufak ayrıntısına kadar önem kazanır. Elektrikli bisiklet piyasası da teknoloji ve dinamikler ilerledikçe artık geleneksel modellere yaklaşmaya doğru ilerliyor. Budnitz Model E‘nin 17,2 kilogram ayarına kadar çektiği değer, şu anda karşımızda duran Pressed E-Bike ile yeni bir çizgiye geriliyor. Entegre batarya sistemine sahip dünyanın en hafif elektrikli bisikleti olarak lanse edilen model, kesinlike sadece hafifliğiyle öne çıkmayacak.

1/5

Sınıfında dünyanın en hafif elektrikli bisikleti iki farklı versiyonla geliyor

İtalya merkezli Leaos tarafından tasarlanan modelin teknik özelliklerine baktığımızda karşımıza ilk olarak tüm setin bir araya gelmesiyle ortaya çıkan 15 kilogramlık toplam ağırlık çıkıyor. Bununla birlikte 100 kilometreye kadar sürüş menzili sunan Pressed E-Bike’ta 360 Wh kapasiteli bir batarya paketinden faydalanılıyor. Kadro içerisine entegre edilen bu batarya sökülüp dışarıda da şarj edilebiliyor. Hızlı şarj desteğinin de sunulduğu sistemi sadece 1,5 saatte tamamen dolu hale getirmek mümkün.

İlginizi Çekebilir  Emisyonsuz ulaşıma Nepal'de yaratıcı çözüm; bambu elektrikli bisiklet

Modelin pazarlama stratejisi de bizce çok doğrı yapılmış. Tamamen şehir içi odaklı olarak Fixie tipi tek vitesli versiyonunun yanında 5 vitesli Shimano seçeneği de kullanıcılara sunuluyor. Yine versiyonlara göre değişmekle birlikte Continental ve Schwalbe lastik seti, Shimano disk fren sistemi ve LED ışıklandırma gibi parçaları da Pressed E-Bike’ın üzerinde görmek mümkün. Halihazırda 2.990 euroluk başlangıç fiyatıyla Leaos’un resmi hesabı üzerinden satışa sunulan modelin, Fixie versiyonu ise 3.235 euro etikete sahip. Modelin seri üretime geçirilmesi içinse Indiegogo üzerinden fon toplanmaya çalışılacak.