Tam elektrikli otomobil olmasının yanında üretiminde kullanılan malzemelerde de fark yaratan Fisker Ocean, tüm bunları ulaşılabilir fiyatla buluşturuyor.

LessTR olarak bizi bir araya getiren sürdürülebilirlik arzusu, aslında günümüzde farklı alanlarda atılan pek çok adımın da merkezinde. Hayatımızın her bölümüne nüfuz eden ulaşım araçlarındaki elektrikleşme süreci bunun en önemli özelliklerinden. Otomobil dünyasının tanınan tasarımcılarından olan Henrik Fisker de, bu furyaya olan eğilimin farkındalığıyla bir süredir üzerinde çalıştıkları projeden ipuçlarıyla karşımıza çıkıyordu. CES 2020‘nin kapılarını açmasıyla birlikte ise tüm bu çalışmalar sonuca kavuştu. Organizasyon kapsamında tüm dünyanın karşısına çıkarılan Fisker Ocean, adını aldığı okyanusları hak etmek konusunda da oldukça iddialı. Bunun en büyük destekçisi ise içerisindeki halı ve döşemelerin tamamının denizlerden ve çeşitli yollardan çıkarılan atık maddelerden imal edilmiş olması.

1/6

Fisker Ocean fiyatıyla da rekabete iddialı giriş yapıyor

Bundan önce binek modeller üzerinden karşımıza çıkan Fisker markasının ilk SUV olarak da hatırlayacağımız Ocean’ın şu aşamada tüm teknik detaylı verilmiş değil. Akla ilk gelen menzil kısmında ise aracın 80 kWh’lık batarya paketiyle 482 kilometreye kadar destek verebileceğini görüyoruz. Bu da şehir dışı yolculuklar için de kullanıcıları nispeten rahatlatacak bir değer olarak nitelendirilebilir. Hızlı şarj desteğinin de yine olmazsa olmazlar arasında karşımıza çıktığını belirmeden geçmeyelim. Arkadan itiş ve dört tekerlekten çekiş olmak üzere iki seçenekle satışa sunulacak olan Ocean, performans noktasında da süper otomobilleri aratmıyor. 0’dan 100’e hızlanması 2,9 saniye süren modelle ilgili bu konuda da ciddi bir beklenti söz konusu.

Henrik Fisker, inanılmaz bir çeşitlenme olan piyasada fark yaratmak ve kullanıcıyı çekmek için ekstra işler yapılması gerektiğini de iyi biliyor. Bunun için tek tuş ile aracın tüm açılabilir cam panellerini açan California adındaki sürüş modu gibi ilginç bir özelliğin yanında, 379 dolarlık kiralama paketlerini devreye soktuğunu görüyoruz. Kullanıcılar bu sayede satın almak istedikleri otomobili istedikleri kadar deneyipleyip siparişlerini verebilecek. Fiyat da Ocean’ın elini güçlendirecek noktaların başında geliyor. Vergiler dahil 37.500 dolarlık etiket fiyatı biçilen aracın, Tesla’nın ucuz olarak nitelendirdiği Model 3’den bile daha erişilebilir olduğunu belirtmek gerekiyor.

Video