Fransız tasarımcı Jean-Michel Ducancelle tarafından hayata geçirilen yüzen otel projesi, kişisel ve izole bir turizm türünü sürdürülebilirlikle bir araya getiriyor.

Geride bıraktığımız altı aylık dönemin tüm dünyadaki ortak gündeminin Koronavirüs olduğuna hiç şüphe yok. Dünyanın pek çok bölgesinde alınan tedbirler kapsamında evlerimizden çıkamadığımız zorlu bir süreci geride bıraktık. Her ne kadar tedbirler esnetilse de, salgının toplumların içerisindeki devamlılık gerçeği de devam ediyor. Bu durum pek çok kişiyi tatil döneminde daha izole yöntemlere tercih etmeye itiyor. Nitekim ekoturizm, bisiklet, kamp vb gibi aktivite çeşitlerini de bu aralar daha çok duymaya başladık. Dünyanın ilk çevre dostu yüzen oteli de, izole bir tatil deneyimini dünyaya ve canlılara en az etkiyle gerçekleştirme imkanını vadediyor.

1/10

Dünyanın ilk çevre dostu yüzen otel projesi yeni bir turizm türü olarak nitelendiriliyor

“Anthénea” olarak isimlendirilen projenin geneline baktığımızda aslında tam anlamıyla bir otel demek de mümkün olmayabilir. Burada sunulan hizmet kapsamlı bir otelden çok, yüzen bir süit deneyimi üzerine kurulu. Su üzerinde otonom dinamiklerle hareket edebilen podların merkezinde oluşan projenin tasarımlarıyla uçan daireleri akıllara getiriyor. Fransız tasarımcı Jean-Michel Ducancelle tarafından tasarlanan bu yüzen süitler, James Bond’un 1977 yılında gösterime giren ‘Beni Seven Casus filmindeki yüzen kapsülünden esinlenilerek hayata geçiriliyor.

İlginizi Çekebilir  İlham James Bond'dan; Dünyanın ilk çevre dostu yüzen "oteli" [Video]
”]

Kapsüllerin tasarımı kadar vadettiği özellikler de dikkat çekici. Toplamda 50 metrekarelik bir alan üzerine kurulu olan yapı, üç farklı yaşam alanına sahip. Yatak odası dışında, 12 kişilik kapasiteli bir çatı ve bir salonu bu kapsamda değerlendirmek mümkün. Yapının oluşturulmasında kullanılan tüm iç elemanların tamamen sürdürülebilir malzemelerden üretilmiş olması da, felsefesini materyal olarak da destekleyen özellikler arasında. Podların enerji ihtiyaçlarıyla üzerinde kullanılan beş adet güneş panelinden sağlanıyor. Projeyi yeni bir turizm türü olarak tanımlayan marka, aynı zamanda karşılaşılan çevresel zorluk karşısında yeni bir yaşam biçiminin elde edilebilmesine de işaret ediyor.

Video