Kullanıcılar için hızlı dolum bazında hayat kurtaran elektrikli otomobil ev şarjı sistemleri Quasar’ın yetenekleriyle daha da ilginç bir hal alacak.

Her bir yeni elektrikli otomobilin tanıtımıyla birlikte kullanıcıların odaklandığı bazı satırbaşları karşımıza çıkıyor; menzil ve şarj. Aslında bu konuda potansiyel alıcılar ve meraklılarına hak vermemek elde değil. Şarj noktalarının henüz istenilen seviyeye gelememesinin sonucu olarak karşımıza çıkan bu gerçek, önümüzdeki beş yıl içerisinde değişme eğiliminde. Günümüzün en geçerli çözümleri arasında ise araç sahiplerinin evlerine kurdurabileceği şarj noktaları karşımıza çıkıyor. CES 2020 kapsamında tanıtımı gerçekleştirilen Wallbox Quasar, bir süredir hayatımızda olan ev şarjlarına yeni bir standart getiriyor.

Elektrikli otomobil ev şarjı, Wallbox Quasar ile başka bir noktaya taşınıyor

Qasar’ın teknik niteliklerinden önce onu dünyada ilkler arasına sokan özelliğinden biraz bahsedelim. Aslında bu çift yönlülük başlığı da kendi içerisinde sorunun cevabını biraz karşılıyor. Standart duvar şarjlarında sadece elektrikli otomobilleri şarj etme üzerine kurulan yapı, Qasar’da aynı zamanda elektrikli otomobilden kendini şarj edebilme noktasına dönüştürülüyor. Kullanıcılar bu kez tersine dinamikte, araçlarından elde ettikleri elektrik gücüyle evlerindeki ihtiyaçları karşılayabiliyor. İtiraf etmek gerekirse bu özellik acil durumlarda hayat kurtarıcı olabilir.


Otomobil dünyasını sıkı takip edenler çift yönlü şarj sisteminin geçtiğimiz yıllarda Tesla ve diğer tedarikçiler tarafından da tanıtıldığını anımsayabilir. Qasar’ı bu noktada bambaşka bir noktaya konumlandıran özelliği, enerji tedariği sağlayan şirketlere de yeri geldiğinde güç desteği sağlayabilmesi. Bu aslında sizin elektrikli otomobil veya güneş panelinden elde ettiğiniz kendi enerjinizi şirketlere satmanız gibi bir opsiyonu ortaya çıkartıyor. Şebeke yetersizliği durumunda ortaya çıkacak olan bu durum karşılığında, tedarikçi şirketin kullanıcıya ödeme yapması veya faturasında değer karşılığı pay biçmesi de olası senaryolar arasında. Kullanıcıların tüm bu işlemleri geliştirilerecek özel mobil uygulama üzerinden kontrol edebileceğini de belirtmeden geçmeyelim. İkinci seviye şarj desteği sunabileceği söylenen Qasar, önümüzdeki süreçte daha da detaylı şekilde karşımızda olacak.