Elektrik faturalarında tasarrufla birlikte tüketicilerin karbon ayak izini azaltmasına da yardımcı olan güneş panelli jaluzi perdeler önemli potansiyele sahip.

Güneş enerjisi, var olan ihtiyacın yenilebilir ve temiz bir şekilde elde edilmesinde hayati derecede önemli. Fosil yakıtlara veda edilmesinin gerekliliğinin her yer özellikle altının çizildiği süreçte, bu ve bunun gibi teknolojiler yapılacak yatırımlara öncelik verilmesi gerekiyor. Nitekim son zamanlarda yapılan araştırmalar sonucunda karşımıza çıkan ürünlerin yetenek bazında çok daha tatmin edici olduğunu görüyoruz. Radarımıza takılan güneş panelli jaluzi de, evlerimizdeki genel elektrik işleyişine büyük oranda katkı sağlama potansiyeline sahip.

1/5

 

İlginizi Çekebilir  yüzde 46 daha az enerji maliyeti; Sürdürülebilir seracılık için yüksek verimli yarı saydam güneş panelleri

Güneş panelli jaluzi hissedilir avantajları beraberinde getiriyor

Sürdürülebilirlik başlığı altında da değerlendirebileceğimiz ürünün arkasında SolarGaps isimli şirket var. Jaluziye ilk bakıldığında sadece ev içerisindeki ufak çaplı ihtiyaçları karşılayabileceği düşünülebilir. Teknik değerlere ve sistemin bir elektrikli otomobilin şarj sürecinde bile önemli rol alabildiği görüldüğünde bu düşüncelerin de ortadan kalkacağından eminiz. SolarGaps’in iddiasına göre sistemi evlerine kurduran kullanıcılar, elektrik faturalarında yüzde 30‘a kadar tasarruf edebiliyor. Araba örneğinin dışında sistem içerisinde gelen panjurlar, bir akıllı telefonu, bir dizüstü bilgisayarı şarj etmek veya bir televizyona güç vermek için yeterli olan 100W‘lık gücü üretebiliyor.

SolarGaps CEO’su Yevgen Erik; “Güneş panellerini ve panjurları birleştirme fikri, tarladaki ayçiçeklerinin güneşe dönüş eğilimlerini beni etkilemesi üzerine ortaya çıktı.”

Sistemi güneş panellerinin yanında dünyada ilk yapan bir diğer özelliğiyse yazılım desteğinin getirdiği akıllılık. Mobil telefonunlarda kullanılma üzere özel bir uygulama ile kontrol edilebilen paneller ayrıca Amazon Alexa veya Google Home gibi sanal ev asistanlarıyla da entegre olabiliyor. Bu da sesli komutlar üzerinden perdeleriniz açıp kapatabileceğiniz anlamına geliyor. Ürünün bir başka özelliğiyle ise panjurların açılmasını istediğiniz zamana ayarlayabiliyor ve sabah kurduğunuz alarmınızla entegre edebiliyorsunuz. 1 metrekarelik güneş enerjisisinin 100 grama yakın karbon emisyonunu önleyebilmesi, kullanıcıların karbon ayak izi oranını da azaltmasına yardımcı oluyor.