Elektrikli bisiklet dünyasına en beklenmedik girişlerden birisini yapacağını duyuran Jeep, bunu iddialı teknik rakamlarla destekliyor.

Otomobil dünyasının içerisinde bulunduğu elektrik dönüşümüne kademeli de olsa cevap vermeye başlayan Jeep cephesi, bunun ilk adımını hibrit modelleri üzerinden yapıyor. CES 2020 kapsamında hibrit teknolojisine sahip Wrangler, Renegade ve Compass’ı ilk kez sahneye çıkaran Amerika merkezli üretici, 2022 yılına kadar tüm modellerini elektrikleşmeye hazırlanıyor. Mercedes, Audi, Volkswagen ve SEAT gibi pek çok farklı markanın da yürüttüğü bu felsefe, otomobillerin yanında sürdürülebilir ulaşımın temellerinden olan scooter gibi ürünler üzerinden de karşımıza çıkıyor. Jeep de bu noktada eksik kalmayarak beklenmedik bir hamle ile elektrikli bisiklet modeliyle kullanıcıların karşısına çıkacağını duyurdu. Modelle ilgili paylaşılan ilk detaylar ise heyecan verici.

1/2

Jeep elektrikli bisiklet için netleşen ilk rakamlar

İlk kez Super Bowl reklamları kapsamında karşımıza çıkan modelle ilgili kısa sürede resmi sitede de bir bölüm açıldığını görüyoruz. Bu kaynak üzerinden paylaşılan ilk verilere göre bisikletin tam batarya kapasitesiyle yaklaşık 65 kilometre menzil kat edebileceği söyleniyor. Genel karakteristik yapısı gereği Fat Bike olarak nitelendirebileceğimiz modelin motor bölümünde ise 750 W‘lık ciddi bir ünite var. Rakamsal olarak paylaşılmasa da bu makinenin piyasadaki en güçlü tork desteği sağlayan birkaç modelden biri olacağı heyecanı artırma noktasında önemli etken. Amerika merkezli QuietKat ile yapılan işbirliğiyle hayata geçirilecek olan modelin haziran ayından itibaren satışta olacağı açıklandı. Fiyat ve diğer rakamsal veril içinse biraz daha beklememiz gerekecek.