Amerikalı Zero Labs’in imza projesi haline gelen elektrikli Ford Bronco, geliştirilen altyapı dinamikleriyle tekrar karşımızda.

Ford tarihinin en ikonik modellerinden birisi olan Bronco, 1960’lı yılların ortalarında başlayan macerasına 90’ların ortasında veda etmişti. Birbirlerinden farklı nesillerin birbirlerine bağlayan bu ikon, Ford’un gerçekleştirdiği planlama doğrultusunda birkaç yıl içerisinde yepyeni bir jenerasyon üzerinden karşımıza çıkarılacak. Bir süredir bu parça üzerinden gündeme gelen Bronco’nun elektrikli dönüşüm projeleri de inanılmaz ilgi gördü. Bu projelerden en ses getireniyse Kaliforniya merkezli Zero Labs tarafından hayata geçirildi. Geçtiğimiz yıl içerisinde ilk örneklerini karşımıza çıkarttığı projelerle adından söz ettiren ekip, elektrikli Ford Bronco için şasi değişikliğine giderek meraklılarının ilgisini çekemeye çalışacak.

1/3

Elektrikli Ford Bronco çelik şasi ve yeni elektrik sistemiyle geliyor

2019 yılındaki modelinde karbon fiber alaşım gövde ve panellerden faydalanan Zero Labs’in yeni dönüşüm ve restorasyon paketinde çelik şasi kullanıldığını görüyoruz. Elbette bu farklılılığın beraberinde getirdiği en önemli artıların başında maliyetin düşmesi var. Maliyetlerin düşmesine rağmen 185.000 dolarlık fiyatın hala düşündürücü olduğu gerçeği de var. 1966 ve 1967 model yıllı Bronco modellerin yeniden mühendislik ile haya geçirildiği dönüşümle birlikte 2.0 adı verilen yeni nesil bir elektrik altyapısı da araca entegre ediliyor.

İlginizi Çekebilir  Keyif veren detaylarıyla klasik Fiat Panda için elektrik dönüşümü

Yeni altyapıyla birlikte opsiyonel olarak tercih edilebilen ön ve arka bağımsız süspansiyon mimarisi sayesinde sürüş dinamikleri önemli oranda iyileştiriliyor. 70 kWh‘lık batarya paketi araca 305 kilometrelik menzil getirirken, standart olarak gelen çift elektrik motoru kombinasyonda 600 beygir gibi iddialı bir güç sunuyor. Zero Labs’ın 2.0 elektrik altyapısının en önemli yetkinliklerinin başında bizce üçüncü seviye hızlı şarj desteği geliyor. Şimdilik süresi açıklanmasa da, benzer oranda destek veren bir kaynak üzerinden yarım saatlik şarjlarla yüzde 50’yi geçebilen bir batarya yüzdesini bekleyebiliriz. Sipariş usulüyle üretilen modeller için 2021 itibarıyla 40 adet hedefi var.