Bir elektrikli motosiklet modelinden beklenilen günümüz standartların hemen hepsini karşılan Falcon serisi, tasarımıyla da kendine has bir havaya sahip.

Koronavirüs tüm dünyadaki üretim endüstrisini etkilerden, halihazırda tanıtım için bekletilen modellerin de lansman planlarında değişiklikler yapılmasına neden oldu. Son birkaç hafta içerisinde özellikle otomobil dünyasında gördüğümüz dijital lansman hamleleri elektrikli motosiklet modellerine de sıçramış gibi görünüyor. Amerika merkezli Cleveland Cyclewerks ekibinin bir süredir tanıtmaya hazırlandığı ilk modeli, güvenlik gözetilerek dijital olarak karşımıza çıkartıldı. Falcon adıyla karşımıza çıkarılan modelin tasarım karakteriyle sınıftaki pek çok rakibinden ayrıldığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Son kullanıcıyı etkileyecek diğer temel parça olan teknik altyapı da bekleneni verebilecek sevide.

1/3

Falcon ailesinin elektrikli motosiklet dinamiklerine yakın bakış

Marka tarafından yapılan planlama doğrultusunda motosikletin Falcon 01 ve Falcon BLK olmak üzere iki versiyonda satışa sunulacağını görüyoruz. Birbirlerinden performans dinamikleri bazında ayrılan bu modellerde sürüş modlarında da farklılık söz konusu. Giriş seviyesindeki model E-bike ve E-moped adı verilen sürüş modları, motosikletin dinamiklerini belirli çerçevelerde sınırlandırıyor. Örnek vermek gerekirse Falcon, E-Bike modunda maksimum 32 km/s hıza çıkabilen bir model haline geliyor. Diğer modlar ise sırasıyla bu limitleri 43 km/s ve 105 km/s‘e kadar yükseltiyor. Ailenin performans versiyonu olan Falcon BLK ise 16 beygirlik gücüyle sportif sürüş modunda yaklaşık 140 km/s hıza erişebiliyor.

1/3

Söz konusu bir elektrikli araç olduğu için akıllara ilk gelen şeylerden birisi şüphesiz menzil. Bizim de gözlerimizin aradığı ilk yerlerden birisi doğal olarak bu satır oluyor katalogda. Yapılan testlerde Falcon 01 modelinin tek seferde 80 kilometre menzil kat edebildiği görülüyor. BLK versiyonunda ise bu rakam çift batarya paketi sayesinde 160 kilometreye kadar esniyor.

İlginizi Çekebilir  323 km menzili ve iyileştirilen sürüş konforuyla Zero SR/S elektrikli motosiklet

Motosikletlerin her ikisinde tak-çıkar niteliğinde değiştirilebilir batarya sistemi olduğu için yedek pillerle yola kolaylıkla devam etmek mümkün. Cleveland Cyclewerks, batarya tedariği konusunda ise Samsung’u tercih ediyor. Bataryaların yüksek kapasiteli şarj noktalarından dolumuysa 1,5 saatte tamamlanıyor. Her iki modelde de 17i inçlik alüminyum aero jant seti, coilover arka süspansiyon ve hidrolik disk fren sistemi gibi komponentleri standart olarak marka, 7.999 dolarlık başlangıç fiyatıyla alıcıların karşısına çıkıyor. BLK versiyonu ise 20 adetlik sınırlı üretim rakamıyla 14.995 dolardan satışa sunulacak.