İngiltere’de denenmeye başlayan elektrikli otomobil şarj noktası sistemi, yollar üzerinde görüntü kirliliğini de tamamen ortadan kaldırma potansiyeline sahip.

Hava kirliliğinin insan hayatına doğrudan etki etmeye başlamasıyla birlikte özellikle metropollerde yaşayanlar için ciddi tehlikeler ortaya çıktı. Böyle bir senaryonun varlığı da, fosil yakıtlara olan bağımlılığın bir an evvel aşağıya çekilmesine olanak tanıyor. Nitekim geriye dönüp baktığımızda özellikle otomobil dünyasındaki elektik dönüşümünün de temel sebeplerinden birisi de bu. Şimdiden şehir merkezlerinde sadece elektrikli taşıtların girebileceği 2030 ve sonrası dönemler için kararlar alınmaya başladı. Hal böyle olunca bu araçların ihtiyaç duyacağı şarj noktalarının da kademeli olarak bir şekilde bölgelere entegrasyonu sağlanmalı. Sokak lambalarının araç şarj noktası haline çevrilebildiği opsiyonlar karşımıza çıkarken, pop-up yani saklanabilir yapıda olan tasarımlar kullanışlılığıyla şimdiden iştah kabartıyor.

1/2

Şarj noktaları için elektrikli otomobil sahiplerinden gelen ilk yorumlar olumlu

İngiltere’de pilot program kapsamında denenmeye başlanan sistemin arkasında Urban Electric şirketi var. Günümüzde akıllı telefonların ön kameralarında da gördüğünüz pop-up yapısı burada şarj noktalarına uygulanıyor. Sistem görüntü kirliliğinin ortadan kaldırılmasının yanında, araç sahiplerinin arabalarını evlerinin yakınlarında şarj etmelerine yardımcı olma potansiyeline sahip.

İlginizi Çekebilir  "Dünyanın ilk çift yönlü elektrikli otomobil ev şarjı"; Wallbox Quasar

Urban Electric yaptığı araştırmaların sonucunda İngiltere’de, yüzde 43‘lük bir kesimin kendine özel bir araç park yeri yok. Bu da kaldırıma entegre edilecek bu tasarımın bölgeyi bir şarj noktasına çevirerek büyük bir avantaj yaratmasına yardımcı oluyor. Şirketin geliştirdiği bu şarj noktalarını incelediğimizde 7kW‘lık bir çıkış gücü sağlayabildiğini görüyoruz. Bu rakam söz konusu ani bir ihtiyaç durumunda batarya için çok da nitelikli değer sayılmayabilir. Lakin bu ünitelerin tasarım noktası da, işlerinden evine dönen kullanıcıların ertesi gün tekrar yola koyulduklarında araçlarının ihtiyaç duydukları seviyeye gelmesi üzerine kurulu. Yani işlev uzun vadeli bir dolum için düşünülmüş.

İlginizi Çekebilir  Shell elektrikli otomobiller için şarj istasyonu desteğini artırıyor

Sistemi kullanmak isteyen elektrikli araç sahipleri, özel olarak geliştirilen akıllı telefon uygulaması edinmek zorunda. Uygulamaya erişimin ardından gerekli işlemlemlerin tamamlanmasıyla yerin altında saklı duran şarj noktalarına bir sinyal gönderilerek dışarı çıkması komutu veriliyor. Program kapsamında kullanıcılardan gelen ilk geri bildirimlerin oldukça olumlu olduğunu ifade eden şirket, talepleri de bir araya getirerek genel kullanıma en optimize şekilde hazırlanmak istiyor. Beraberinde önemli avantajlar getiren bu sistemin sürdürülebilir ulaşım başlığı altında önümüzdeki süreçte adını çok daha fazla duyacak gibiyiz.

Video

Dünyanın en sürdürülebilir otomobili Fisker Ocean’ı anlattık