Elektrikli otomobil modelleri için menzil artırıcı trailer olarak da nitelendirebileceğimiz ürünün kiralama sistemiyle de sunulması planlanıyor.

Endüstrinin değişim gündeminin merkezinde olan elektrikli otomobil pazarı, artık istisnasız her markanın merkezinde. Volkswagen, BMW, Mercedes ve PSA gibi dünyanın en büyük satış payına sahip grupların da 2019 itibarıyla ilk modelleriyle karşımıza çıktığı süreç için “bu sadece başlangıç” diyebiliyoruz. Peki piyasanın böyle radikal bir dönüşüm içerisinde olduğu süreçle tüketicilerin buna yaklaşımı ne? Araştırma şirketleri tarafından yayınlanan rakamlara baktığımızda bölge bölge değişmekle birlikte genel olarak elektrikli araç satışlarının yükseldiğini söylemek mümkün. Bu ivmeyi hızlandırmak içinse potansiyel alıcıların bazı kaygılarına cevap verilmesi gerekiyor.

Elektrikli otomobillerle alakalı yapılan anketlere baktığımızda, kullanıcılarının büyük bölümünün menzil ve hızlı şarj noktası eksikliğinden şikayet ettiğini görüyoruz. 2020 standartlarıyla artık 350 kilometre olarak nitelendirebileceğimiz taban menzil kısmı şu an gayet iyi bir noktada. Altyapı ve istasyonlar da her geçen artmaya devam ediyor. Fransa merkezli olarak madalyonun menzil kısmında tedirgin olanlara önemli bir çözüm sunan EP Tender, araçlara entegre edilebilen taşınır bataryalarla karşımıza çıkıyor. Uzun bir süredir projenin tanıtımlarını yapan marka artık resmi tedarikçilerle görüşme aşamasında.

1/3

Elektrikli otomobil modellerinin trailer destekleri için 2022 işaret ediliyor

Halihazırda Peugeot-Citroen ve Renault gruplarıyla resmi görüşmeler gerçekleştiren EP Tender, ileriki süreçte sunacağı paketlerde yaklaşık 320 kilometrelik ek menzil sağlanabileceğini söylüyor. Kendi tekerlekleriyle bir platform üzerine oturtulan bu opsiyonda 36,5 kWh kapasiteli bir bataryadan faydalanılıyor. Marka CEO’su Jean-Baptiste Segard‘a göre bu sistem, uygun fiyatlı giriş seviyesi menzilli araçlar için oldukça kullanışlı bir çözüm. 37 dolarlık günlük ödeme ile kiralanabileceği söylenen trailerları satın almak isteyenlerse 11.000 dolarlık ücreti gözden çıkartmak zorunda. Şu anda 36,5 kWh’lık paketlerle hizmet veren şirket önümüzdeki beş yıllık süreçte 60 kWh‘a tercih etmeyi amaçlıyor. Sistemin özellikle uzun yola çıkacak kullanıcılar için kiralama opsiyonuyla fazlasıyla ilgi görme potansiyelini söylemeden de geçmeyelim. Siz de düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.