Elektrikli pickup ve SUV dünyasına erken giriş yapan Bollinger ekibi, B1 ve B2’yi bu yıl içerisinde üretim bandına çıkarıyor.

Küresel otomobil pazarında tek büyüyen sınıf olarak dikkat çeken SUV’ler bugünün elektrik dönüşümünde de ön planda. Sınıfa atım adan irili ufaklı hemen her üretici, ilk modellerini de çoğunlukla bu sınıftaki araçlarla gerçekleştiriyor. Önümüzdeki 5 yıllık süre içerisinde yüzlerce farklı modeli barındıracak olan elektrik çatısında pickuplar da yabana atılmamalı. Her ne kadar şimdilik çok fazla temsilcisi olmasa da Ford’un F-150 ile birlikte kısa süre içerisinde elektrik hamlesi yapmasıyla işlerin kızışacağını biliyoruz. Michigan merkezli bir girişim olarak adını birkaç yıldır daha sık duyduğumuz Bollinger Motors, 2019 itibarıyla hem SUV hem de pickup sınıfında kullanıcılarla buluşturmak üzere satışa hazır iki modelle karşımıza çıktı. B1 ve B2 adıyla piyasaya sürülen bu iki modeli önümüzdeki yıllarda çok daha fazla gündemde duymaya hazırlıklı olmakta fayda var.

1/4

Bollinger B1 ve B2 hakkında bilmeniz gerekenler

Prototip süreçlerini de kattığımızda yaklaşık dört yıllık bir emeğin tamamlanmış hali olarak karşımıza çıkan modeller, mantıklı bir pazarlama stratejisi üzerine tasarlanmış çizgileri barındırıyor. Bu alandaki kullanıcı kitlesinin özellikle Jeep Wrangler, Mercedes G-Serisi ve Land Rover Defender gibi net ve keskin hatlara ilgili olduğunu bilen marka ekibi, her iki modele de bu yapıları başarılı şekilde yansıtmış durumda. Öyle ki bu araçlara dışarıdan bakıldığında onları birer askeri araç gibi görmek de gayet mümkün. Bu noktada bizde biraz şüphe uyandıran noktanın kokpit yapısı olduğunu da belirtmeden geçmeyelim.

elektrikli pickup
Araçların resmileşen teknik özellikleri ise ortada hiçbir şüphe bırakmayacak niteliklerde İki araçta da biri önde biri arkada olmak üzere iki adet elektrik motorunu kullanan Bollinger, son kullanıcıya 614 beygir güç ve 905 Nm tork değerlerini vadediyor. 0’dan 100′e hızlanmalarını yaklaşık 4,5 saniyede tamamlayabilen modellerin erişebileceği maksimum sürat değeriyse 160 km/s. Araçların prototip versiyonlarında tek seferde 321 kilometreye kadar menzil kat edildiğini ve hızlı şarj desteğiyle 75 dakikada dolu hale getirilebildiğini de biliyoruz.

1/3

B1 ve B2 tasarım ve performans bütünlüğünü arazinin zorlu şartlarına yansıtma konusunda da önemli desteklere sahip. Ayarlanabilir yükseklik özellikli süspansiyonlarla donatılan araçların, standart olarak 38 santimetre olan yüksekliği 50 santimetreye taşınabiliyor. 2.300 kilogramlık yükleme ve 3.400 kilograma kadar çekiş desteği de yine potansiyel alıcıların bilmesi gereken özellikler arasında. 2020 yılı içerisinde seri üretim süreci başlayacak olan modellerin 125.000 dolarlık başlangıç fiyatı da netlik kazandı. Ön sipariş vermek isteyen kullanıcılar 1.000 dolarlık ödeme ile yerlerini ayırtabiliyor